Вот как-то не получается цивилизованных людей убедить в "правильности" нашего "дорогого" (во всех смыслах) приюта!
Цитата из ответа, подготовленного на имя Амира Халила Департаментом жилищного хозяйства Харьковского городского совета:
"Виходячи з досвіду, напрацьованого з 2007 року і до теперішнього часу, основним завданням у сфері поводження з тваринами на території міста Харкова виконавчими органами Харківської міської ради визнано необхідність регулювання чисельності безпритульних тварин шляхом скорочення їх кількості, яке здійснюється відповідно до норм Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 28.09.2010 р. № 425 «Про затвердження Порядку проведення заходів, необхідних для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку».
Це завдання у місті Харкові вирішується шляхом вилову безпритульних тварин, розміщення їх у притулку міського Центру поводження з безпритульними тваринами, стерилізації, передачі новим власникам. До незатребуваних тварин, яким не вдалось знайти нового господаря, відповідно до ст. 17 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», якою дозволено умертвіння, у тому числі при регулюванні чисельності тварин та умертвіння новонародженого приплоду, застосовується евтаназія.
Евтаназія проводиться відповідно до «Методичних рекомендацій щодо проведення евтаназії тварин», затверджених наказом Державного Комітету ветеринарної медицини України від 07.09.2010 р. № 365. При евтаназії застосовуються препарати: для примедикації – ксилазін (седазін, седацил); для присипляння – тіопінат. Ці препарати дозволені для застосування та сертифіковані в Україні.
Такий метод визнано та рекомендовано Міжнародною Коаліцією з регулювання чисельності тварин-компаньйонів (ICAM), до складу якої входять 7 провідних міжнародних зоозахисних організацій: The World Society for the Protection of Animals (WSPA), The Humane Society International (HSI), The International Fund for Animal Welfare (IFAW), The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) International, The World Small Animal Veterinary Association (WSAVA), The Alliance for Rabies Control (ARC) і які є не менш авторитетними і впливовими, ніж «VIER PFOTEN International».
Проект «Join our team», що реалізує в Україні міжнародна організація «VIER PFOTEN International», заснований на методі «ВСП» (вилов, стерилізація, повернення на місце вилову).
Призначенням методу «ВСП» є стабілізація популяції, оздоровлення та підвищення тривалості життя тварин, профілактика епідемій сказу у великих популяціях, що не знаходяться під контролем власників. Це наведено у відповідних документах таких впливових міжнародних організацій, як Світове Товариство Захисту Тварин (WSPA) і Королівське Товариство Запобігання жорстокості до тварин (RSPCA International).
Цей метод по відношенню до безпритульних собак ніколи не застосовувався у розвинених країнах – Великій Британії, Франції, Австрії, Німеччини, Нідерландах, Данії, Польщі, Угорщині, Швейцарії, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Латвії, Литві, Естонії, Австралії, США, Канаді. В цих країнах по відношенню до безпритульних собак має місце вилов тварин з розміщенням у притулках. Термін утримання у притулках в різних країнах складає від 3 до 60 діб, де тварини розміщуються з метою пошуку їм нових власників. Але, після закінчення терміну незатребувані тварини піддаються евтаназії для вивільнення місць для новоприбулих. Так, за даними товариства захисту тварин «Гуманне суспільство Сполучених Штатів» (HSUS) щорічно в муніципальних притулках присипляється більше 3 мільйонів собак та котів через відсутність бажаючих забрати їх і постійного надходження нових тварин.
Тому, нам дуже прикро, що Ви, д-ре Халіл і Ваші соратники, те, що у всіх цивілізованих країнах світу називається гуманною евтаназією, в Україні називаєте вбивством.
Метод «ВСП» по відношенню до безпритульних собак застосовують в Греції, деяких автономних областях Іспанії, Болгарії, Румунії, Боснії та Герцеговині, Сербії.
Але, у жодній з цих країн не спостерігається прогресу у скороченні чисельності безпритульних собак.
WSPA і RSPCA International, які фахово вивчають питання безпритульних тварин, стратегію ВСП рекомендують лише для територій, де існує так звана неуникна бездомність – вуличні тварини-парії належать всій територіальній спільноті, тобто ніхто не несе за них та їх дії ніякої відповідальності. Це Індія, Африка, індіанські резервації Америки та циганські поселення.
В Україні застосування цього методу суперечить вимогам ч. 1 ст. 24 закону «Про захист тварин від жорстокого поводження», а саме, «собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову».
Виходячи з того, що сьогодні на вулицях Харкова залишається біля
15 тисяч безпритульних собак, ми розуміємо, що це є наслідком певних причин, які полягають у:
- розмноженні безпритульних собак (одна самка в рік народжує 8-12 цуценят);
- безконтрольному розмноженні власницьких тварин, потомство яких виявляється викинутим на вулицю;
- тварин кинутих або загублених;
- тварин, що мігрували з приміських районів.
Якщо не впливати на ці причини, з міського бюджету буде необхідно нескінченно витрачати значні кошти на ліквідацію наслідків.
Це було відзначено у ході попередніх зустрічей з Вами, шановний пане Аміре Халіл, і Ви погодилися з нашими пропозиціями щодо надання допомоги місту Харкову у рамках реалізації проекту зі стерилізації тварин:
- які належать малозабезпеченим громадянам;
- утримуються у міні-притулках;
- утримуються у притулку Харківського міського Центру утримання безпритульних тварин;
- знаходяться на утриманні у зоозахисних організацій,
і відповідає статті 3 Меморандуму про взаєморозуміння між «Vier Pfoten International» і Міністерством екології та природних ресурсів України, дозволяє ефективно скоротити кількість викинутих, непотрібних тварин, які постійно поповнюють лави безпритульних, сприяти улаштуванню безпритульних тварин до нових господарів. Масова стерилізація власницьких тварин – один з найбільш вагомих факторів усунення причин явища безпритульності тварин і скорочення їх чисельності, без якого жодна програма не буде ефективною.
Але, нажаль, пане Амір Халіл, Ви категорично відмовились від підписання договору, якщо одним з його пунктів не буде передбачено випуск стерилізованих безпритульних собак в міське середовище.
Це дозволяє нам зробити висновки, що «Vier Pfoten International» не зацікавлена у допомозі як Україні в цілому, так і місту Харкову у ліквідації причин появи безпритульних тварин, а лише реалізує власний бізнес-проект, на який витрачаються величезні благодійницькі фінансові кошти.
Також, для нас залишились незрозумілими методи роботи зі стерилізації, які застосовують ветеринарні лікарі «Vier Pfoten International» у рамках проекту, бо вони проводяться всупереч чинним в Україні нормам ветеринарної медицини, затвердженим інструкціями Державної ветеринарної та фітосанітарної служби Міністерства аграрної політики України.
Відповідно до цих норм перед вакцинацією (щепленням) тварини повинні бути вільними від бліх та гельмінтів.
За 5-6 діб до вакцинації необхідно провести профілактичну дегельмінтизацію.
Не слід проводити хірургічні операції (кастрації) в перші 3 тижні після вакцинації.
Не можна вакцинувати тварин у післяопераційний період, а також після курсу терапії антибіотиками, або не раніш, ніж через 2 тижні після останнього введення антибіотика.
Не вакцинують тварин, які мали контакт із хворими та підозрілими на захворювання тваринами. Вакцинація, яка була проведена в інкубаційний період, є небезпечною для життя та здоров’я тварини. Під час карантину хірургічні операції (кастрації) на тваринах не проводяться.
Протягом 2 тижнів після вакцинації (наприклад від сказу), тваринам не можна проводити хірургічні операції.
Після хірургічної операції тварини протягом 5-10 діб, залежно від складності операції, повинні знаходитись в окремих клітках з дерев’яною підлогою в теплій світлій післяопераційній кімнаті. Ревізію (огляд) та обробку рани препаратами необхідно проводити на 3-4 добу після операції. Після заживлення рани шви знімають на 7-9 добу. Після операції регулярно проводять вимірювання температури тіла та частоту пульсу, як об’єктивні показники стану тварини.
Але, оперування тварин у рамках проекту здійснюється без необхідного обов’язкового проходження попереднього карантину під час якого необхідно відстежити стан здоров’я тварини і прийняти рішення про можливість проведення хірургічної операції. Щеплення проти сказу проводиться вже на другу добу після операції. У післяопераційний період протягом цієї доби прооперованим тваринам проводиться дегельмінтизація та дезінсекція. Випуск тварин у міське середовище відбувається на другу добу після операції.
Такі методи роботи можуть викликати у більшості тварин негативні післяопераційні наслідки, недостатній рівень утворення імунітету до сказу, або навіть привести до загибелі. Відстежити наслідки такої стерилізації і стан здоров’я цих тварин практично не можливо, бо вони випускаються просто на вулиці міста без догляду. Тому, будь-який моніторинг якості і результативності роботи проекту не може бути достовірним.
В цій ситуації у нас взагалі викликає сумнів те, що організатори і виконавці проекту опікуються долею тварин. У цьому «конвеєрному» методі головне ¬– кількість прооперованих. Що в подальшому станеться з твариною – для них не має значення. Тому, ми не вважаємо що такий метод є гуманним по відношенню до безпритульних тварин.
Підсумовуючи вищевикладене, заявляємо наступне.
1. Ми вважаємо, що Харків – європейське місто, і поводження з безпритульними тваринами у нашому місті повинно відповідати рівню країн Європи.
2. З цією метою у місті за бюджетні кошти збудовано муніципальний Центр утримання безпритульних тварин з притулком для них, який у повній мірі відповідає європейським стандартам.
3. Ми досконало вивчаємо і аналізуємо міжнародне законодавство та рекомендації провідних міжнародних зоозахисних організацій у сфері поводження з домашніми та безпритульними тваринами.
4. В своїй роботі у сфері поводження з тваринами ми діємо на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про захист тварин від жорстокого поводження», інших нормативно-правових актів, чинних в Україні, керуємося рекомендаціями провідних міжнародних зоозахисних організацій ICAM, WSPA, RSPCA International та ін.
5. Вважаємо, що нав’язування реалізації проекту «Vier Pfoten International» у місті Харкові є протиправним тому, що:
- суперечить статті 7 Меморандуму про взаєморозуміння між «Vier Pfoten International» і Міністерством екології та природних ресурсів України, якою чітко визначено: «З метою виконання положень цього Меморандуму застосовним є українське право».
- відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону України «Про громадські об’єднання» «Неурядові організації інших держав, міжнародні неурядові організації (далі – іноземні неурядові організації) діють на території України відповідно до цього та інших законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
6. Ми сподіваємось на співпрацю у рамках запропонованого Вами проекту лише за умови, якщо зміст договору не буде порушувати законодавство України та буде мати на меті дійсно ефективні та гуманні методи вирішення проблеми безпритульних тварин в нашому місті, сприяти створенню умов для ліквідації явища безпритульності тварин.
7. Ми вимагаємо припинити з боку «Vier Pfoten International» розповсюдження наклепницької інформації про нібито масові вбивства безпритульних тварин у Харківському міському Центрі утримання безпритульних тварин та у місті Харкові, як такі, що не відповідають дійсності.
8. Ми запрошуємо Вас, шановний д-ре Аміре Халіл, відвідати Харківський міський Центр утримання безпритульних тварин у зручний для Вас час та ознайомитись з його матеріально-технічною базою і роботою. Сподіваємось, що у ході відвідування Ви зможете скласти власну думку про ситуацію з поводженням з безпритульними тваринами у місті Харкові."