«Рекордні» тривоги у Харкові: як змінилися оповіщення про небезпеку та чи можна покращити систему

Статус: Offline
Реєстрація: 11.01.2007
Повідом.: 35601
Адреса: Харків
«Рекордні» тривоги у Харкові: як змінилися оповіщення про небезпеку та чи можна покращити систему

_J0A9784.jpg


«Рекордні» тривоги у Харкові: як змінилися оповіщення про небезпеку та чи можна покращити систему

Що змінилося


За час повномасштабного російського вторгнення в Україну у Харківській області, згідно з мапою тривог в Україні, лунало 4207 тривог — сумарно це 157 днів.

«Аномальні» за часом тривоги на Харківщині почалися 9 травня. Того дня тривога, яку оголосили опівдні, безперервно тривала понад шість годин. Наступними днями, коли почалися активні бойові дії на півночі Харківщини, тривоги тривали від кількох годин до «рекордних» 18, як у суботу, 18 травня.

Це вплинуло на роботу підприємств та установ у Харкові. І якщо бізнес під час тривоги діє по-різному, тривалі тривоги в окремі дні паралізували роботу деяких державних установ — наприклад, міграційної служби тощо.


З 12 травня вперше з 2022 року система оповіщення виокремила громади — у Липецькій та Вовчанській оголосили цілодобову небезпеку обстрілів.

«Постійні обстріли йдуть, тому ми сповістили, що є загроза постійних артобстрілів, щоб люди орієнтувалися, що там є загроза. Не потрібно сюди їхати. На околицях Вовчанська — взагалі вже йдуть вуличні бої», — пояснив «МедіаПорту» директор обласного департаменту цивільного захисту Іван Сокол.

За його словами, Харківська ОВА керується відповідним порядком і не може від нього відступати.

«Систему оповіщення, яка у нас була за радянських часів, ми намагаємося підтримувати для того, щоб люди чули тривогу. І кожна громада працює зараз над тим, щоб збільшувати кількість гучномовців або сирен, з метою покриття практично всієї території громади», — додає Сокол.

«Ми бачимо тільки команду — все»​


У деяких випадках повітряна тривога у Харкові лунає вже після вибуху.

Дати тривогу раніше іноді фізично неможливо, коментує Сокол.

«Ви знаєте скільки часу треба, щоб увімкнути сирени? С-300 летить 40 секунд. Для того, щоб увімкнути сирену, відповідальна особа повинна отримати наказ від іншої відповідальної особи, яка стежить за пусками. Тут тільки 20-30 секунд вже проходить. І та система протиповітряної оборони, яка у нас є, на жаль, не все можемо бачити. Ми навіть С-300 не бачимо. Ми взагалі нічого повітряного не бачимо. Ми бачимо тільки команду — все», — говорить він.

І додає: «Ми ні на йоту не затримуємо цю інформацію. Ми розуміємо її важливість для населення міста Харкова та області».


Про небезпеку ударів в офіційному Telegram-каналі попереджають Повітряні сили України. Ці повідомлення не завжди дають інформацію про напрямок руху, чи є загроза для Харкова, інші дані.

Telegram-канал Повітряних Сили ЗСУ є офіційним джерелом інформації, звідки можна брати інформацію про рух ракет або ракетоносіїв, каже речник ПС ЗСУ Ілля Євлаш. Однак напрямок руху бачать не тільки військові.

«Програми, у яких можна відстежувати рух повітряних цілей, є не тільки у військових. Вони є, наприклад, в очільників військових адміністрацій, які можуть оголошувати повітряну тривогу самостійно, якщо бачать загрозу. Вони можуть, не дочекавшись команди згори, самостійно увімкнути повітряну тривогу, аби вберегти життя і здоров’я громадян. Тому цей доступ є не тільки у військових, а й ще у певного кола осіб», —
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
Євлаш у коментарі виданню «Букви».

Моніторингові пабліки проти системи​


Тисячі харків’ян тим часом орієнтуються на неофіційні моніторингові Telegram-канали — наприклад, TLK News з 451 тис. підписників.

Канал, який веде харків’янин Андрій Тулькін, під час повномасштабного вторгнення оперативніше за офіційні джерела повідомляє про запуски ракет, «шахедів», авіабомб (УМПБ Д-30СН) у бік Харкова.

У випадку з авіабомбами TLK News вказує напрямок руху, ймовірну зону ураження — Олексіївка, Салтівка, центр тощо. Ця інформація, за спостереженнями «МедіаПорта», зазвичай відповідає реальності.

Коли російські авіаудари по Харкову почастішали, а тривоги стали тривалішими, інформація TLK News стала особливо цінною для містян. Це підтверджує ситуація 14 травня, коли читач подякував TLK за попередження — реагуючи на повідомлення, родина сховалася за трьома стінами, після чого сталося влучання.


В обласній адміністрації наголошують: можуть діяти лише в межах компетенції.

«Не можу коментувати те, що роблять Telegram-канали. Я, наприклад, не знаю, звідки вони цю інформацію беруть. Якщо у них є якесь джерело, яке швидше надає, інформація з розвідданих, щось інше. Вони беруть з різних джерел інформацію, наскільки ця інформація правдива, невідомо», — коментує Іван Сокол.

«МедіаПорт» намагався зв’язатися з адміністратором TLK News, але він на повідомлення не відреагував. У грудні 2022 автор каналу писав, що на початку повномасштабного вторгнення орієнтувався на дані військових та розвідки, тоді як «на даний час інформація про загрози частково йде від військових, але переважно вона заснована на моїх напрацюваннях та технічних можливостях».

Користь від вчасних онлайн-попереджень про загрозу та можливості для покращення загальної системи оповіщення бачить директор новоствореного Департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради Богдан Гладких.

«МедіаПорт» спитав у нього, чому подібну [до TLK] систему не можуть розробити органи цивільного захисту та закріпити чергових тощо (TLK News час від часу пише, що виснажується фізично).

«Є питання щодо розголошення певних відомостей, але я повністю погоджуюсь, що такі попередження реально рятують життя», — говорить Гладких.

Він пояснює, що поширення певних даних може сприяти ворогу, тому це потрібно узгодити юридично.

«Доступ до спеціалізованої програми «Віраж-планшет» надається виключно на письмовій основі з вимогою нерозголошення. Ми знаємо канали типу TLK, які повідомляють, але це незаконно, оскільки вказується ціль. Є позиція окремих Сил оборони, що це може допомагати противнику. Ми це питання взяли у розробку з юристами, воно додатково опрацьовується і я повідомлю обов’язково, на якому рішенні ми зупинились», — говорить Гладких.

Систему оповіщення у випадку з тривалими повітряними тривогами, на його думку, теж можна удосконалити.

«Через погіршення військової оперативної обстановки в Харківській області у нас тривога може лунати понад 16-18 годин. І якщо вона о сьомій ранку включилася, а вдень прилетіли КАБи, то вона повторно не звучить. Це питання поставили перед обласною військовою адміністрацією, бо на сьогоднішній день управління сиренами є у Департаменту цивільного захисту. Ми спільно це питання вирішуємо, щоб додатково попереджувати вмиканням сирен, коли є потенційна загроза для міста», — каже Гладких.

За його словами, Харків технічно готується до впровадження диференціації тривог: «Буде розмежування між містом Харковом і територіальними громадами». Якщо проєкт реалізують, тривога у Харкові лунатиме лише у випадку загрози для міста. Щобільше — планують ввести мовленнєвий супровід.

«Крім звуку сирени, буде йти сповіщення — що саме летить, чи це ракета, КАБ, загроза балістичного застосування зброї, напрямок руху, можливі зони ураження. Це є вимога, яка викладена до цих автоматизованих систем. Вона відповідає європейським аналогам та США», — говорить Гладких.

На початковому етапі нові оповіщення лунатимуть на вулицях. Далі її планують інтегрувати у торговельні центри, місця масового скупчення людей, радіо-, телетрансляції, на телефони.

«Проведені відповідні тендерні процедури, обладнання вже їде до Харкова, замовлене. Після того, як ми його отримаємо, протягом місяця-півтора почнуться монтажні роботи. Технічно ми будемо готові запустити систему. Але головний момент — щоб всі територіальні громади Харківської області виконали цю вимогу для можливості розмежування диференціації тривог», — сказав Гладких.
«Ми йдемо у графік, навіть трохи випереджаємо. Але будемо дивитися на безпекову ситуацію, яка буде складатися у місті, робимо все для того, щоб цю кількість тривог зробити, по-перше, реальною. Щоб вона вмикалася тільки тоді, коли це буде необхідно і, звичайно, щоб і бізнес, і люди мінімально залежали від цих тривог», — додає він.

Крім технічної готовності територіальних громад до кінця 2024 року, за словами Гладких, погодити систему ще мають військові — керівництво ЗСУ та Генштаб.

Автор:
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі


Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Назад
Зверху Знизу