Продаж об'єкта основних засобів (фондів)
*
Бухгалтерський облік
Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій з вибуття основних засобів регулюється Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92 (зареєстровано в Мін'юсті України 18.05.2000 р. за № 288/4509, зі змінами та доповненнями, за текстом – ПБО 7) та Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженим наказом Мінфіну України від 07.11.2003 р. № 617 (зареєстровано в Мін'юсті України 17.11.2003 р. за № 1054/8375, зі змінами та доповненнями, за текстом – ПБО 27).
Так, відповідно до п. 33 ПБО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Проте якщо вибуття основних засобів безпосередньо пов'язано з їх продажем, слід враховувати вимоги ПБО 27, яке встановлює обов'язковість переведення їх зі складу необоротних активів до складу оборотних активів (товарів), якщо виконуються умови, наведені у п. 1 розділу другого ПБО 27, тобто якщо:
економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від використання за призначенням;
вони готові до продажу в їх теперішньому стані;
їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;
умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;
здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.
У цьому випадку на дату, коли щодо активів, групи вибуття задовольняються усі вищезазначені умови (п. 3 розділу другого ПБО 27), об'єкт основних засобів переводиться до складу оборотних активів записом за дебетом субрахунку 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу» рахунку 28 «Товари» з кредитом рахунків 10, 11, 15. Сума зносу переведеного об'єкта основних засобів списується за дебетом субрахунку 13 у кореспонденції з кредитом рахунків 10, 11. При цьому при вибутті об'єктів основних засобів, які раніше були переоцінені, сума перевищення всіх дооцінок цього об'єкта за час до його вибуття над сумою уцінок за цей період відображається за дебетом субрахунку 423 «До*оцінка активів» і кредитом субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений» (п. 21 ПБО 7).
Амортизація на необоротні активи та групу вибуття, утримувані для продажу, не нараховується (п. 6 розділу другого ПБО 27). Такі активи відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин – балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 9 розділу другого ПБО 27).
Визначення чистої вартості реалізації наведено у п. 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. № 246 (зареєстровано в Мін'юсті України 02.11.99 р. за № 751/4044, зі змінами та доповненнями) в якому зазначено, що це – очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію. При цьому до витрат на реалізацію належать витрати, які можна прямо пов'язати з таким продажем.
У разі оцінки за чистою вартістю реалізації сума коригування балансової вартості необоротних активів або групи вибуття, утримуваних для продажу, визнається іншими операційними доходами (витратами) звітного періоду (п. 10 розділу другого ПБО 27).
Тобто втрати, пов'язані з коригуванням балансової вартості необоротних активів до чистої вартості реалізації на дату балансу, включаються до складу інших операційних витрат за дебетом субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів» із зменшенням фактичної (балансової) вартості відповідних активів.
Щодо доходів від подальшого збільшення чистої вартості реалізації необоротних активів і групи вибуття, утримуваних для продажу, то дохід визнається в сумі, не більшій, ніж визнані витрати від його попередніх уцінок, з урахуванням попередньо визнаних втрат від зменшення корисності (п. 11 розділу другого ПБО 27). Визнаний дохід відображається за кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності».
Дохід від реалізації основних засобів, що утримуються для продажу, відображається за кредитом субрахунку 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів». При цьому балансова вартість реалізованих активів списується у дебет субрахунку 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів».
Факт вибуття об'єкта основних засобів у результаті операції продажу оформляється Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. № ОЗ-1). На підставі цього робиться відмітка про вибуття об'єкта в Інвентарній картці обліку основних засобів (типова форма № ОЗ-6).
Податковий облік
Податок на прибуток підприємств
Враховуючи те, що за класифікацією основні фонди поділяються на чотири групи, у разі їх вибуття у зв'язку із продажем все залежатиме від того, до якої групи належить об'єкт основних фондів, що продається.
Так, відповідно до пп. 8.4.3 п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР, зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 334/94-ВР) у разі продажу окремих об'єктів основних фондів групи 1 вартість групи зменшується на суму залишкової балансової вартості такого об'єкта. Водночас якщо виручка від продажу такого об'єкта перевищує його балансову вартість, то сума перевищення включається до валових доходів, а якщо балансова вартість об'єкта вища за виручку від такого продажу – до валових витрат платника податку. Зауважимо, що валовий дохід або валові витрати від здійснення операції з продажу об'єкта основних фондів слід відображати на дату виведення такого об'єкта з експлуатації.*
Щодо основних фондів груп 2, 3, 4, то згідно з пп. 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР у разі виведення їх з експлуатації у зв'язку з продажем балансова вартість групи зменшується на суму вартості продажу таких основних фондів (вартості продукції, робіт, послуг, отриманих платником податку в межах бартерних (товарообмінних) операцій). Якщо сума вартості основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а сума перевищення включається до валового доходу платника податку відповідного періоду. При цьому при виведенні з експлуатації у зв'язку з продажем основних фондів групи 2 або 3, витрати на придбання, виготовлення або поліпшення яких амортизуються за нормами 10 або 6 % відповідно, зменшенню підлягає не сукупна балансова вартість таких груп, а балансова вартість відповідної підгрупи, яка амортизується за нормами 10 або 6 %.
Аналогічна ситуація і при виведенні з експлуатації у зв'язку з продажем основних фондів групи 2 або 3, витрати на придбання, виготовлення або поліпшення яких амортизуються за нормами 6,25 або 3,75 % відповідно, зменшенню підлягає не сукупна балансова вартість таких груп, а балансова вартість відповідної підгрупи, яка амортизується за нормами 6,25 або 3,75 %. При цьому якщо сума вартості продажу зазначених основних фондів є більшою за балансову вартість такої підгрупи, балансова вартість підгрупи, яка амортизується за нормами 10 або 6 %, підлягає зменшенню на суму перевищення вартості продажу цих основних фондів над балансовою вартістю підгрупи, яка амортизується за нормами 6,25 або 3,75 %. Якщо сума вартості продажу зазначених основних фондів є більшою за балансову вартість такої підгрупи, балансова вартість підгрупи, яка амортизується за нормами 6,25 або 3,75 %, підлягає зменшенню на суму перевищення вартості продажу цих основних фондів над балансовою вартістю підгрупи, яка амортизується за нормами 10 або 6 % (лист ДПА України «Щодо продажу основних фондів» від 03.02.2006 р. № 1982/7/15-0317).
У разі продажу невиробничих фондів для цілей оподаткування така операція належатиме до господарської діяльності, оскільки підприємство має на меті отримати дохід від такого продажу. Продаж невиробничих фондів у податковому обліку регламентовано останнім абзацом пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8 Закону № 334/94-ВР, відповідно до якого до валових доходів платника податку у разі продажу невиробничих фондів включаються доходи, отримані (нараховані) від продажу, а до валових витрат – сума витрат, пов'язаних із придбанням (виготовленням) таких невиробничих фондів (без урахування зносу) та їх поліпшенням.
Приклад*
ТОВ «Будстар» продає невиробниче приміщення за 18000 грн. (у тому числі ПДВ – 3000 грн.). Витрати на придбання такого об'єкта становили 14000 грн. (без ПДВ).
Отже, у податковому обліку сума продажу такого об'єкта – 15000 грн. (18000 – 3000) включається до складу валового доходу, а сума придбання, яка становить 14000 грн., – до складу валових витрат у звітному періоді здійснення такої операції.*
Податок на додану вартість
Операції з поставки основних фондів як на митній території України, так і за її межами (у митному режимі експорту) підпадають під визначення об'єкта оподаткування, зазначене у ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 168/97-ВР).*
Платники, здійснюючи операції з поставки основних фондів на митній території України, визначають податкові зобов'язання за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 Закону № 168/97-ВР.
Базою оподаткування в такому випадку відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону № 168/97-ВР є договірна (контрактна) вартість, визначена за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком ПДВ, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг). У разі якщо звичайна ціна на товари (послуги) перевищує договірну ціну на такі товари (послуги) більше ніж на 20 %, база оподаткування операції з поставки таких товарів (послуг) визначається за звичайними цінами.
Поставка (вивезення) основних фондів у митному режимі експорту відповідно до пп. 3.1.3 п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР є об'єктом оподаткування ПДВ, при цьому ставка податку становить 0 % від бази оподаткування згідно з п. 6.2 ст. 6 цього Закону. Слід зазначити, що товари вважаються експортованими платником податку в разі, якщо їх експорт засвідчено належно оформленою вантажною митною декларацією.
Не вважаються експортом операції з поставки товарів або послуг за межі митного або державного кордону України, які не є об'єктом оподаткування цим податком згідно з п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР або звільняються від оподаткування цим податком відповідно до п. 5 ст. 5 цього Закону (крім підпунктів 5.1.2 і 5.1.7 п. 5.1 та п. 5.2 ст. 5 цього Закону).
При цьому попередня (авансова) оплата вартості товарів, які експортуються, не змінює значення податкових зобов'язань платника податку – експортера (пп. 7.3.8 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР), а отже, податкові зобов'язання при експорті товарів виникають на дату відвантаження товарів.
Облік продажу основних засобів (фондів) наведено в табл. 22.
Таблиця 22
№
з/п*
Зміст господарської операції*
Кореспонденція рахунків*
ВД*
АВ*
ПЗ*
ПК*
Примітки*
Дт*
Кт*
1. Облік реалізації основних засобів на умовах наступної оплати*
1.1*
Включено об'єкт основних засобів до групи вибуття:
сума зносу об'єкта*
13*
10, 11*
–*
–*
–*
–*
–*
сума перевищення залишкової вартості об'єкта над його справедливою вартістю*
949*
10, 11*
–*
–*
–*
–*
–*
залишкова вартість*
286*
10, 11, 15*
–*
–*
–*
–*
–*
1.2*
Списано сальдо дооцінки об'єкта основних засобів у разі його вибуття*
423*
441*
–*
–*
–*
–*
–*
1.3*
Списано витрати на фінансовий результат*
791*
949*
–*
–*
–*
–*
–*
1.4*
Відображено реалізацію об'єкта основних засобів*
377*
712*
–*
–*
–*
–*
Підпункти 8.4.3, 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР*
1.5*
Відображено суму податкових зобов'язань з ПДВ*
712*
641*
–*
–*
–*
–*
Підпункт 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР*
1.6*
Списано балансову вартість групи вибуття*
943*
286*
–*
–*
–*
–*
–*
1.7*
Списано дохід на фінансовий результат*
712*
791*
–*
–*
–*
–*
–*
1.8*
Списано витрати на фінансовий результат*
791*
943*
–*
–*
–*
–*
–*
1.9*
Одержано кошти за об'єкт*
31*
377*
–*
–*
–*
–*
–*
2. Облік реалізації основних засобів на умовах попередньої оплати*
2.1*
Одержано попередню оплату за об'єкт основних засобів*
31*
681*
–*
–*
–*
–*
–*
2.2*
Відображено суму податкових зобов'язань з ПДВ (у складі попередньої оплати)*
643*
641*
–*
–*
–*
–*
Підпункт 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР*
2.3*
Включено об'єкт основних засобів до групи вибуття:
сума зносу об'єкта*
13*
10, 11*
–*
–*
–*
–*
–*
сума перевищення залишкової вартості об'єкта над його справедливою вартістю*
949*
10, 11*
–*
–*
–*
–*
Підпункти 8.4.3, 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР*
залишкова вартість*
286*
10, 11, 15*
–*
–*
–*
–*
–*
2.4*
Списано сальдо дооцінки об'єкта основних засобів у разі його вибуття*
423*
441*
–*
–*
–*
–*
–*
2.5*
Списано витрати на фінансовий результат*
791*
949*
–*
–*
–*
–*
–*
2.6*
Відображено реалізацію об'єкта основних засобів*
377*
712*
–*
–*
–*
–*
Підпункти 8.4.3, 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР*
2.7*
Зараховано суму податкових зобов'язань з ПДВ при відвантаженні (передачі) основних засобів*
712*
643*
–*
–*
–*
–*
–*
2.8*
Списано балансову вартість групи вибуття*
943*
286*
–*
–*
–*
–*
–*
2.9*
Списано дохід на фінансовий результат*
712*
791*
–*
–*
–*
–*
–*
2.10*
Списано витрати на фінансовий результат*
791*
943*
–*
–*
–*
–*
–*
2.11*
Відображено зарахування заборгованостей*
681*
377*
–*
–*
–*
–*
–*
*
Спеціальний випуск підготували*
*
Наталія Бондаренко, Ніна Василюк,
Інна Петренко, Оксана Скічко*
Оглядачі «Вісника»*
Олександр Золотухін*
Бухгалтер експерт*