Нафтогаз України - Naftogaz
18 ч ·
Ми кажемо, що правила є правила. Саме тому українці почали Революцію гідності. Ми дивилися на Європу як на регіон, де люди справді серйозно ставляться до цінностей. Йдеться не про гроші, а про верховенство права, справедливість, гідність та інші. Саме на цьому ґрунтувалася наша позиція в арбітражі, і саме тому ми перемогли. Тепер ми кажемо: реалізація проекту Північний потік 2 порушує європейське законодавство та призведе до незворотних наслідків і поступово вб’є конкуренцію на європейському газовому ринку під дією газового шантажу Газпрому.
Росіяни намагаються змалювати нашу перемогу як милість трибуналу, який зглянувся на бідних українців і сказав: "Гаразд, давайте дамо їм щось". Це не відповідає дійсності. Ми просто застосували європейські закони, європейські правила і тому змогли виграти в росіян і довести в суді, що вони провадять неоколоніальну політику та порушують закон.
Юрій Вітренко, на конференції під назвою "Українсько-російський газовий спір – наслідки для Західної Європи", розповів про Стокгольмський трибунал та непослідовну позицію німців щодо застосування європейських законів для будівництва вигідних проектів:
"Ми чули від німців аргументи на кшталт: "Послухайте, росіяни просто хочуть продавати газ Європі і вам за європейськими правилами. Так, ви залежите від російського газу і хочете пільгову ціну".
Будемо відвертими, Німеччина тиснула на нас, щоб ми підписали угоду 2009 року. Вони не хотіли лізти в деталі. Їх влаштовувало, що росіяни сказали, що цей контракт відповідав європейським правилам. А потім виявилося, що він не мав нічого спільного з європейськими правилами, хіба що то було російське розуміння цих правил. Це була справжня неоколоніальна політика. Але Німеччину це влаштовувало.
Щоб завершити тему з транзитом скажу: так, ця сума велика для нас, але ми не намагаємося вблагати залишити Україні доходи від транзиту. Ми кажемо, що є правила і їх треба зараз застосовувати до транзиту територією України, але росіяни відмовляються це робити.
На жаль, зараз набуває популярності політика умиротворення агресора. Тому Європа не дуже наполягає на дотриманні її власних правил Газпромом. І не лише в Україні, але й у Європі. Якби ці правила виконувалися, ми не мали б зараз проблеми з Північним потоком -2".
В свою чергу, Алан Райлі вважає, що Північний потік 2 не дає додаткових джерел газу. Це просто обхідний газопровід. Тобто газ з української системи просто перейде до Північного потоку -2. До того ж реалізація цього проекту не сприятиме конкуренції на європейському ринку газу, навпаки, посилить роль Газпрому у Центральній та Східній Європі
"Кажуть, що газ іде в Західну Європу, але він не йде в Західну Європу. Майже весь газ з Північного потоку -2 заходитиме через Ґрайфсвальд, а далі через EU-GAL йтиме у зворотному напрямку до Центральної і Східної Європи.
І тут виникає наступна проблема. Лобісти Північного потоку розповідають про його сприятливий вплив на конкуренцію, але він є згубним для конкуренції, бо 55 млрд куб. м прокачуватиметься до Центральної Європи з Північного потоку-2. Ще 36 млрд – з OPAL. Загалом це десь 80-90 млрд куб. м газу, що йтимуть у Центральну та Східну Європу.
Вони завантажать інтерконектори між сходом та заходом. У Центральній та Східній Європі буде лише газ Газпрому. Але найгірше полягає в тому, що Західна Європа буде відділена від Центральної та Східної, а єдиний ринок не зможе нормально працювати".
Бенджамін Шмітт, Державний департамент США:
Багато європейських країн, я б сказав від 11 до 13, залежать від російського газу на 75-100%. І вони вважають це стратегічною слабкістю. Ми погоджуємося з цим. Це не твердження США. Нам кажуть про це під час двосторонніх зустрічей як у Вашингтоні, так і в Європі. Ми не нав’язуємо нікому свою думку. Північний потік -2 повністю суперечить енергетичним цілям Європи. Він розділить Європу і дозволить Росії використовувати енергоресурси як інструмент політичного втручання. Вона використовуватиме будівництво трубопроводу як привід для збільшення своєї агресивної присутності в Балтійському морі.
Дивіться дискусію за посиланням.