Постійний збір на дрони FPV для ЗСУ
Закидуй дві гривні!
FPV-дрони змінюють хід війни
Змінюй хід війни!

Договор переуступки права требования по кредитному договору. Решение БП ВСК

🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
Статус: Offline
Реєстрація: 15.09.2014
Повідом.: 35593
  • 🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #1
Договор переуступки права требования по кредитному договору. Решение БП ВСК

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі


Законодавство також передбачає порядок та підстави заміни сторони (боржника чи кредитора) в зобов'язанні.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відступлення права вимоги за суттю означає договірну передачу зобов'язальних вимог первісного кредитора новому кредитору. Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між первісним кредитором та новим кредитором.

За загальним правилом наявність згоди боржника на заміну кредитора в зобов'язанні не вимагається, якщо інше не встановлено договором або законом.

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша статті 514 ЦК України).

При цьому слід враховувати, що у зв'язку із заміною кредитора в зобов'язанні саме зобов'язання зберігається цілком і повністю, змінюється лише його суб'єктний склад у частині кредитора.

Статтею 1054 ЦК України визначено перелік осіб, які можуть бути кредитодавцями в кредитних правовідносинах. Такими є банк або інша фінансова установа. Цей перелік є вичерпним.

У пункті 1 частини першої статті 1 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», вказано, що фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

З наведених норм права вбачається, що фізична особа, у будь-якому статусі, не наділена правом надавати фінансові послуги, оскільки такі надаються лише або спеціалізованими установами, якими є банки, або іншими установами які мають право на здійснення фінансових операцій, та внесені до реєстру фінансових установ.

Як вбачається з встановлених судами обставин, з укладенням договору про відступлення права вимоги за кредитним договором, відбулася заміна кредитодавця, який є фінансовою установою, що має право на здійснення операцій з надання фінансових послуг, на фізичних осіб, які не можуть надавати фінансові послуги згідно з наведеними нормами права.

Отже, відступлення права вимоги за кредитним договором на користь фізичної особи суперечить положенням частини 3 статті 512 та статті 1054 ЦК України, оскільки для зобов'язань які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб'єкт, а саме, кредитор - банк або інша фінансова установа.

Аналогічна позиція вже висловлювалась Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11 вересня 2018 року (справа № 909/968/16).
 
  • 🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #2
Все договора переуступки права требования по кредитному договору, где новым кредитором есть физ лицо, или юр. Лицо, не финучреждение, можно признать недействительным.
 
  • 🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #3
Хренасе новость. Это и ежу понятно.
 
  • 🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #4
Хренасе новость. Это и ежу понятно.

Если ежу понятно, зачем вторая палата гражданской кассации передала дело в Большую палату?

Куча решений, где физлица и обычные юрлица отжимали имущество ипотечное по таким договорам
 
  • 🔴 02:28 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #5
Если ежу понятно, зачем вторая палата гражданской кассации передала дело в Большую палату?

Куча решений, где физлица и обычные юрлица отжимали имущество ипотечное по таким договорам

Так же как и куча решений, где кредиторов новых без лицензии сдали нахер. Особенно по валютным кредитам старым залоговым.
 
Назад
Зверху Знизу