27.08.14 вторжение войск РФ

Как на марше радовались вокруг, когда видели наши транспаранты "Харьков - это Украина!". А сегодня горсовет голосует за формулу. Такое ощущение, что это я предаю Украину. Тупо хочется либо плакать, либо материться.

а чего не плакала в 16-м, когда будкостроитель ее подписывал?
 
Удачливому братухе как удача не улыбается, а без высеров на ХФ и удача - не удача:D:D
Шо так вяло, давай больше жизни, блядь!
 
Разбиваем в пух и прах две дурацких мульки от ЗЕбилов
1. "Всех, кто вчера вышел на Майдан, надо на фронт".
2. "Порошенко уже подписал давным-давно формулу Штайнмайера, чего вы возмущаетесь".

Отвечаю по пунктам:
1. Примерно треть людей, вышедших вчера на Майданы - это активные волонтеры, воевавшие и беженцы.
Они уже были на фронте, в то время как голосовавшие за ЗЕ - бухали и жрали.
Поэтому отправкой на фронт нас не особо испугаете.
Подавляющее большинство остальных - волонтерили и помогали в тылу. Мы знаем, что такое война, поэтому вышли чтобы победить.

2. Прошлая ВР приняла ВРЕМЕННЫЙ Закон про "Особливий порядок місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей"
Сейчас Моника готова протащить закон про "Особливий статус", действующий на ПОСТОЯННОЙ основе.
Закон, принятый при Порошенко, не действовал, ибо не были выведены оккупационные войска, и его действие заканчивается в конце 2019 года.

Сейчас нам предлагают федерализацию, снятие санкций с России и выплаты террористам.
Понимаете разницу?
Короче, умный сообразит.

© Олександр Дедюхін
 
Економіка: перевірка реальністю

0e6a457b0d9490e5c90fc2bd9722dd33.jpg


У якому стані перебуває економіка України

Що відбувається? На сьогодні відповідь на це запитання стосовно не тільки політичного, а й економічного життя України цікавить багатьох. Бо останнім часом трапляється вкрай суперечлива інформація про економічну ситуацію в державі. З одного боку, у II кварталі ВВП зростав чи не найшвидше після кризи 2014–2015-го, середня зарплата збільшується двозначними темпами кілька років поспіль, портфельні інвестори вірять в Україну й заводять сюди мільярди доларів, а світові рейтингові агенції одна за одною підвищують кредитний рейтинг країни. З другого — дедалі частіше лунають голоси про наближення глобальної економічної кризи, водночас усередині країни маємо кількамісячне падіння промисловості, хронічне недовиконання бюджету, інфляцію, що вперто не хоче опускатися до встановлених Нацбанком позначок, до того ж від початку жовтня став різко зростати курс долара, хоч і з низького рівня. То де ми є насправді?

Фундамент стабільності

Після кризи 2014–2015 років раз по раз можна було почути про те, що в Україні досягнуто макроекономічної стабільності. Що мається на увазі? Стабільність на валютному ринку означає, що немає різких перепадів курсу долара, як це було у 2008-му чи 2014-му. Стабільність у державних фінансах відповідає помірному й контрольованому дефіциту держбюджету та широким можливостям уряду позичати кошти на його фінансування. Стабільність у фінансовому секторі передбачає відсутність паніки серед вкладників банків, стійкий приплив депозитів і яке-не-яке кредитування. Це макроекономічні ознаки й фактори стабільності. Вони формують сприятливу основу для економічного зростання. Решта — справа економічних контрагентів, тобто підприємств і компаній. У таких сприятливих обставинах вони повинні інвестувати, зменшувати витрати, збільшувати доходи, інакше кажучи, підвищувати продуктивність праці як основний, фундаментальний, довгостроковий фактор економічного зростання.

Чи виконували економічні контрагенти свою роботу весь цей час? Загалом так, але з різним успіхом. Аналіз офіційної статистики щодо динаміки реального ВВП та зайнятості наштовхує на такий висновок. Якщо Держстат правильно «зшиває» дані до і після втрати Україною територій, така статистика дає змогу простежити зміну продуктивності праці за галузями. А це допомагає очистити зерно фундаментальної міцності економіки України від полови нашарувань ринкової кон’юнктури.

За даними Держстату, якщо порівнювати II квартал 2019-го з аналогічним періодом передкризового 2013-го, реальний ВВП України за цей час знизився на 7,2%. Водночас додана вартість зросла в дев’яти галузях із сімнадцяти (найбільше в інформації та телекомунікаціях), а в решті впала. Тоді як зайнятість знизилася в усіх галузях загалом на 15,1%. Звідси випливає, що в середньому по економіці реальна продуктивність праці, тобто обсяг фізичного продукту, виробленого на одного зайнятого, зросла на 9,2% (див. «Платять як працюємо?»). Це непоганий результат, який свідчить про те, що загалом остання криза пішла економіці на користь. Бо хоч вона й була вкрай глибокою, але змусила підприємства й галузі вчитися на власних помилках, ставати сильнішими. Отож сьогодні продуктивність української економіки краща, ніж шість років тому. І це добре.

Зарплати проти продуктивності

Інший бік медалі — середня зарплата. Економічна теорія вчить, що зарплата має відповідати продуктивності праці. У гривневому вимірі вона зростає вже кілька років поспіль. Іноді складається враження, що це зростання невиправдано швидке. Статистика свідчить, що враження небезпідставне. Якщо покластися на дані Держстату, то в грудні 2018-го реальна зарплата була на 21% вища, ніж шістьма роками раніше (поквартальних даних немає, тому доводиться зміщувати порівняння з II кварталу до грудня). Загалом це більше, ніж темп приросту реальної продуктивності праці. Отже, економіка загалом зазнає певного тиску високих зарплат. Це не дуже добре, бо якщо тиск буде занадто великим, деякі підприємства почнуть скорочувати діяльність, тому що перестануть отримувати прибутки. У підсумку це може призвести до економічного спаду — класичної кризи, описаної ще Марксом..

Однак ситуація неоднорідна. Бо є експортери, які завдяки понад трикратному знеціненню гривні легко тягнуть високу винагороду працівникам, навіть якщо номінальна зарплата за шість років, до грудня 2018-го, зросла на 213%. У них усе більш-менш добре. А є ті, хто працює на внутрішньому ринку, а тому динаміка їхніх доходів виявилася куди меншою. Їм високі зарплати завдають відчутніших клопотів. Тому є сенс проаналізувати зарплати в доларовому еквіваленті. У II кварталі 2019-го їх рівень був на 4,6% нижчим, ніж за шість років до того (див. «Платять як працюємо?»). З огляду на те що за цей період продуктивність праці зросла на вже згадані 9,2%, українська економіка зберігає запас міцності в координатах зовнішньоекономічної конкурентоспроможності. Його можна описати так: якщо зарплати в Україні в доларовому еквіваленті збільшаться ще на 14,5%, то економіка повернеться до співвідношення між зарплатами й продуктивністю, яке було станом на II квартал 2013-го.

30850e57be8e421cd.jpg


Запас міцності — це добре. Але є два зауваження. Перше: середній курс долара в II кварталі цього року становив 26,56 грн. Тож якщо його замінити на 24 грн/$, які стійко трималися на валютному ринку ще два тижні тому, то від запасу міцності залишаться крихти (3,4%). І друге: II квартал 2013-го — це не дуже прийнятна база порівняння, бо тоді в економіці був чіткий передкризовий період, протягом якого адекватні економісти просто волали про необхідність девальвації гривні на 15–25%. Чи варто вна ньому будувати порівняння? Можливо, ні. У такому разі в наявності запасу міцності доведеться засумніватися. Звідси висновок: кілька тижнів тому за курсу 24 грн/$ економіка України була дуже близька до стану, у якому перебувала у 2013 році. Якби це протривало кілька місяців, почалися б руйнівні, кризові процеси. Та поки що відскочили…

Галузеві пасьянси

Але це не все. Галузева структура зростання реальної продуктивності праці також дає багато інформації для роздумів. Найбільший приріст продуктивності у фінансовій сфері — аж 54%. Безумовно, це завдяки реформі банківського сектору, що стала однією з найуспішніших у країні після Революції гідності. Вона стимулювала небачену оптимізацію процесів у фінустановах. Так, побічним ефектом було звільнення близько 100 тис. працівників (здебільшого в ліквідованих банках, але не тільки, бо наявні також скорочували неефективні підрозділи). Це призвело до зростання конкуренції за робочі місця та падіння зарплати в галузі на 18% в доларовому еквіваленті за шість років. Але величезний позитивний наслідок — зростання продуктивності, яке, можливо, зробило фінансовий сектор однією з найефективніших галузей економіки України. Результати цього зараз видно не*озброєним оком: банки отримують рекордні прибутки й мають величезний запас міцності на випадок, якщо щось піде не так.

На третьому місці за зростанням продуктивності будівельна галузь. Будівництво житла для переселенців, масштабний ремонт автомобільних доріг, а в останні кілька кварталів стрімке зростання кількості зданих об’єктів комерційної нерухомості привели до того, що за шість років додана вартість у галузі збільшилася на 16%. Але суть у тому, що створює її на 20% менше зайнятих, ніж було раніше. Це результат підвищення ефективності, не в останню чергу завдяки запровадженню цивілізованих правил роботи (це також успішна реформа, хоч і не така комплексна, як у фінансовому секторі), а також появі ритмічних державних замовлень на будівельні роботи та приходу на ринок потужних іноземних гравців, які стали еталоном високоякісної роботи. Наслідок — будівництво стало однією з шести галузей, у якій зарплати зросли в доларовому еквіваленті. Результат гідний подиву, адже зазвичай у нас на будівництво йшли ті, хто не міг знайти роботу в інших сферах. І оплата їхньої праці була відповідною.

Неочікувано слабкий результат продемонструвало сільське, лісове та рибне господарство. За шість років, до кінця II кварталу 2019-го, додана вартість тут зросла лише на 0,9%. Хвалений локомотив економіки втрачає тиск пари у двигунах. Тож зростання продуктивності в галузі на 14% завдячує суто зменшенню зайнятості, мабуть, унаслідок переходу дедалі більшої кількості агрокомпаній на новітні технології виробництва з мінімумом обслуговуючого персоналу. Слід зауважити, що зростання зарплат в агросекторі практично повністю з’їло приріст продуктивності праці. Це означає, що сільське господарство серед перших кандидатів на виникнення проблем у разі негативного розвитку подій (дальшого зміцнення гривні, зниження світових цін на агропродукцію, неврожаю, стрімкого зростання зарплат тощо). Хоч би локомотив не перетворився на стоп-кран економіки.

Також один із найслабших результатів у промисловості. За шість років продуктивність праці тут зросла лише на 7,2%, а додана вартість впала практично на одну п’яту. Так, винятки є: олійно-жирова та деревообробна галузі за цей час збільшили дохід на понад 20%, а виробництво комплектуючих до автомобілів — на одну третину (завдяки новозбудованим заводам, що працюють на експорт). Але загалом галузь помітно тягне всю країну назад, бо за результатами 2018 року мала понад 21% у доданій вартості економіки України. Війна на Донбасі послала її в нокдаун, від якого вона поки що не оговталася. А тепер іще й розгул тотального протекціонізму у світі призводить до зменшення промислового виробництва в більшості розвинених економік. У таких несприятливих обставинах єдиний спосіб вижити — запроваджувати найновіші технології, якомога радикальніше оновлюватися. Але зважаючи на те, що промислові підприємства здебільшого сконцентровані в руках олігархів, годі й очікувати чогось доброго. Скоробагатьки не здатні на регулярне збільшення ефективності, у них інша ментальність. Тому, на жаль, українська промисловість не витримує того темпу зростання зарплат, який задають успішніші галузі. Отож уже кілька років із різних регіонів надходять свідчення про те, що працівники звільняються з підприємств і їдуть на заробітки, а заміну їм знайти не можуть через занадто низькі зарплати.

Поточні тенденції

Отже, залежно від кута зору українська економіка або має ще невеликий запас міцності у формі сприятливого співвідношення між зарплатами та продуктивністю праці, або цілковито вичерпала його. Різні галузі підійшли до цього моменту по-різному: у якихось запас міцності величезний, зумовлений справжнім стрибком ефективності за останні шість років, а в інших його практично немає. Як на цей фундамент накладаються поточні економічні процеси та тенденції?
Якщо проаналізувати структуру рекордного зростання ВВП у II кварталі цього року (див. «Галузеві перегони»), можна дійти кількох цікавих висновків. Найвищим темпом (20%) зростала будівельна галузь, у якій ключовим драйвером було зведення нежитлових об’єктів (здебільшого комерційної нерухомості) та інженерних споруд (переважно автодоріг та комунікацій). Імовірно, обсяги будівництва доріг лише збільшуватимуться: механізми фінансування відпрацьовані, кошти в бюджеті закладені, до того ж у програмі нового уряду є намір відремонтувати 24 тис. км автошляхів державного значення в найближчу п’ятирічку. А от будівництво комерційної нерухомості дуже залежить від кон’юнктури й від того, чи розвиватиметься економіка та чи зростатиме купівельна спроможність населення. Тож чи збережуться нинішні темпи розвитку в цьому сегменті, питання наразі відкрите.

e99b2a7511c7a461a36336.jpg


Другим за темпом приросту був фінансовий сектор. Передумови очевидні: великий фундаментальний запас міцності, описаний вище, стійке збільшення купівельної спроможності населення, що визначає динаміку бази для кредитування, чималі прибутки банків, що дають змогу швидко розширювати масштаби діяльності. Важко сказати, чи буде це зростання тривалим. Останніми роками ні населення, ні бізнес не були достатньо кредитованими, з’явився такий собі фінансовий вакуум, відкладений попит. Тому теоретично кредитування, а з ним і весь фінансовий сектор може розвиватися ще багато кварталів, навіть у кризових умовах. Особливо якщо відсоткові ставки в економіці знижуватимуться. Водночас нинішні реалії функціонування банківської системи такі, що в разі появи найменших ознак кризи фінустанови будуть змушені автоматично збільшувати обсяги резервів, що може послаблювати їхній апетит до кредитування. Та й дальше зростання зарплат бачиться сумнівним з огляду на вичерпання запасу міцності економіки. Тому поки що важко сказати, який із факторів переважить та наскільки бурхливим і тривалим буде розвиток фінансового сектору надалі.

У сільському господарстві також зафіксовано суттєвий приріст доданої вартості в II кварталі. Але, за словами аграріїв, це було зумовлено здебільшого тим, що жнива почалися на два тижні раніше, ніж зазвичай. Утім, уже в III кварталі вони почувалися не так упевнено. Дешевий долар призвів до недобору виручки, особливо серед малих і середніх сільгоспвиробників. Деякі підприємства первинної переробки агропродукції, що працюють на експорт, узагалі були змушені зупинитися, бо за наявного валютного курсу вивозити продукцію стало невигідно. До того ж посуха в південних областях дає підстави сподіватися на врожай максимум на рівні 2018-го чи й навіть нижчий. Тому дуже ймовірно, що до кінця року темпи зростання доданої вартості в сільському господарстві помітно знизяться.

Оптимізму додає те, що в широкому переліку галузей додана вартість зростала на 3–5%. Це здоровий розвиток, в основі якого збільшення купівельної спроможності населення. Якщо динаміка продуктивності праці в економіці зберігатиметься, будуть передумови для підвищення зар*плат, синхронне економічне зростання триватиме. Проблема лишень у тому, що нормальні темпи збільшення продуктивності зазвичай значно нижчі за динаміку оплати праці в Україні. За таких умов раніше чи пізніше економіка досягне точки насичення, після якої зарплатам не буде куди зростати, тож зникне основа попиту, що підживлює економічний розвиток широким фронтом галузей. Коли це станеться? Сказати точно важко, але, мабуть, цей момент не за горами.

Нарешті, промисловість очікувано й об’єктивно і далі пасе задніх. Імовірно, глобальні процеси лише посилюватимуть цю тенденцію. Можливо, правильно підібрана державна політика якось могла б змінити ситуацію. Але тільки якщо вона буде орієнтована не на олігархів, а на справжніх підприємців, готових зануритися з головою у світ нових технологій та способів виробництва. В епоху 3D-друку та інтернету речей інший підхід приречений на провал. А поки що такої державної політики немає, натяків на її появу також. Тож як тільки в економіці виникатимуть якісь кризові моменти, цей баласт неефективності ще дасть про себе знати й у певний момент може переважити розвиток інших галузей і потягти Україну в прірву нової рецесії. Коли це буде? Поживемо — побачимо.

Зерно й полова

У підсумку нинішній стан економіки можна розкласти на три групи факторів різної глибини. Перша група — фундаментальні фактори, що сприяють зростанню ефективності окремих галузей та всієї системи. Це вічний двигун економічного прогресу, який штовхає економіку вперед незалежно від того, перебуває вона в стані кризи чи розквіту. Наведений аналіз свідчить про те, що деякі реформи, проведені після Революції гідності, поза сумнівом, стали такою собі педаллю акселератора, що сприяв розгону цього двигуна. Навіть якщо нова влада не активізує реформ, згадана група факторів ще певний час за інерцією працюватиме на зростання економіки. А якщо реформи пришвидшаться, динаміка продуктивності праці в певних галузях може бути ще стрімкішою, створюючи передумови для економічного стрибка.

Друга група — фактори попиту. На сьогодні в їх основі лежить зростання зарплат, яке впритул наблизилося до верхньої межі, визначеної продуктивністю праці. Так, ситуація в різних галузях різна, але загалом запас ходу невеликий, якщо є взагалі. Ось чому нині ведуться активні дискусії про стимулювання кредитування. Теоретично воно може підтримати попит довше, ніж лише зростання зарплат. Може й стимулювати інвестиційну діяльність, яка зараз втрачає темп (у II кварталі валове нагромадження основного капіталу зросло лише на 7,9% рік до року, а 2018-го динаміка була значно соліднішою — 14,3%). Це допоможе виграти певний час на підготовку нового етапу реформ, але не замінить потенційного ефекту від їх проведення. Уряд повинен зрозуміти, що часу обмаль. Бо економічна система може втратити накат, який зараз має. А в ситуації, коли всі готуються до рецесії й мінімізують ризики, на максимальний ефект від будь-якої реформи годі й сподіватися.

Третя група — фактори ринкової кон’юнктури. Останні кілька місяців вони були дуже сприятливими, тому складалося враження, що в економіці України все чудово. Але не треба входити в оману. На це є кілька причин. По-перше, приплив грошового капіталу в Україну, передусім у держоблігації, — це переважно фінансові інвестиції, які ніяк не впливають на фундаментальну міцність економіки й мають опосередкований вплив на внутрішній попит (у цьому конкретному випадку гроші від розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) частково компенсували відсутність запланованих кредитів МВФ та інших зовнішніх позик, а частково просто лягли мертвим вантажем на рахунки казначейства, переповнені ліквідністю на цей момент). На ці кошти нові заводи не будують, зате на валютному ринку вони зробили погоду.

По-друге, привабливість ОВДП сьогодні значно нижча, ніж була кілька місяців тому. Зміцнення гривні сягнуло своєї межі, особливо якщо враховувати те, що більшість світових валют у цей час знецінювалися. За даними НБУ, у серпні реальний ефективний обмінний курс (РЕОК) перевищував показник грудня 2013 року (0,98 проти 0,94). Це означає, що коли за внутрішніми критеріями гривня ще мала певний, досить віртуальний запас для ревальвації, то в координатах ситуації на зовнішніх ринках цей запас уже чітко вичерпаний. Беручи до уваги зниження дохідності держ*облігацій за останні півроку на 3–4 відсоткових пункти, іноземні інвестори, які купували однорічні ОВДП наприкінці вересня, були змушені платити за одну гривню майбутнього грошового потоку, який вони отримають від цих цінних паперів, на 14,3% більше валюти, ніж на початку квітня, одразу після першого туру виборів. Фактично ревальвація гривні та падіння відсоткових ставок майже цілком з’їли річну дохідність держоблігацій. Після цього їхня привабливість для нерезидентів стала сумнівною. Відтак важко очікувати, що приплив іноземного грошового капіталу в держоблігації збережеться надалі.

Нарешті, не варто списувати політичний фактор. На сьогодні нова влада запам’яталася багатообіцяльними заявами з приводу реформ усередині країни, але вкрай неоднозначними діями в зовнішній політиці. До того ж витік інформації про перебіг переговорів із МВФ та відставка Олександра Данилюка, який виступав за розвиток усієї країни, а не окремих груп інтересів, сіють сумніви, що амбітні реформи, намір провести які декларує уряд, таки відбудуться й будуть в інтересах народу та країни. Тому всю ту ейфорію, яка панувала в країні після зміни влади та яку на певному етапі почали поділяти іноземні інвестори, невдовзі може ніби рукою зняти. Тоді економіка України пройде перевірку реальністю, результат якої сподобається не всім.

У будь-якому разі війна проти Росії, яку вів Порошенко, давала більше визначеності та прогнозованості, ніж мир, якого прагне Зеленський. А для інвесторів невизначеність — червона лампа з написом «Вихід», що висить над дверима, через які в країну надходять інвестиції. Як тільки вона загоряється, інвестори розуміють, що сеанс сприятливих умов закінчився й пора шикуватися на вихід. І поки 73% громадян зачаровано дивляться серіал «Зе! Президент», інвестори разом зі своїми грошима шукатимуть інші, цікавіші стрічки.

Любомир Шавалюк

Матеріал друкованого видання № 41 (621) від 10 жовтня

Матеріал у вільний доступ 15 жовтня

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Удачливому братухе как удача не улыбается, а без высеров на ХФ и удача - не удача:D:D
Шо так вяло, давай больше жизни, блядь!

тебе в твоём возрасте да с твоими здоровьем и проблемами с алкоголем и этого через чур много, блядь.
 
2. Прошлая ВР приняла ВРЕМЕННЫЙ Закон про "Особливий порядок місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей"
Сейчас Моника готова протащить закон про "Особливий статус", действующий на ПОСТОЯННОЙ основе.
Закон, принятый при Порошенко, не действовал, ибо не были выведены оккупационные войска, и его действие заканчивается в конце 2019 года.
Сейчас нам предлагают федерализацию, снятие санкций с России и выплаты террористам.
Понимаете разницу?
Короче, умный сообразит.
пиздеж)))
 
цитировать пороха - провокация, постить Шария - провокация. вывод – порох=Шарий)))
 
DIE WELT: як Трамп сам себе загнав у пастку, російської еліти та бойові мистецтва

Тренд на золото, сирійська авантюра Ердогана - основні теми видання.

Даніель Фрідріх Штурм зазначає, що Трамп - чемпіон світу в порушенні всіх можливих табу. Новиною в США стало те, що президент просив за кордоном матеріали про опонентів. Дональд Трамп вкотре змінює політичну культуру Заходу. Американський президент постійно атакує та висміює своїх політичних опонентів та навіть називає їх ворогами. Він критикує міжнародні демократичні інституції, їх лідерів, при цьому, своїми діями сам підживлює числені теорії змов. Якщо казати коротко, то Трамп нікого не залишає байдужим. І всі вже нібито звикли до його ексцентричності, але в одній справі він навіть перевершив самого себе. Він закликав президента України Володимира Зеленського уважно придивитися до діяльності його супротивника в стані демократів Джо Байдена. Тут вже одразу й виник потужний міжнародний скандал. Трампа звинувачують в тому, що він використовує надзвичайну силу США для того, щоб збільшити свої шанси на прийдешніх виборах. Чесно кажучи, його телефонний дзвінок не є підставою для запуску процедури імпічменту, але своєю поведінкою він змушує піднімати цю тему. Постійно напираючи на демократів, він не залишає їм жодного варіанту, окрім як педалювати тему імпічменту. Трамп наївно думав, що посада президента дає можливість робити все, що завгодно, але ніт: складна проте ефективна державна машина управління дала свою жорстку відповідь. І зараз він вже пожинає плоди її роботи. При чому, інформаційне тло для демократів надзвичайно вигідне. Ніхто ж не повірить, що Трампа цікавить виключно справедливість у питаннях навколо сина Байдена Хантера. Хоча й так зрозуміло, що історія його зносин з українською компанією доволі мутна, але американський президент порушив процедури. І за це йому доведеться заплатити якщо не посадою, то рейтингом точно.

Едуард Штайнер розповідає про те чому топ-менеджери Росії біжать до бійцівських клубів. Навряд-чи в іншій країні світу її лідери так цікавляться бойовими мистецтвами як в Росії. Що змушує еліти йти в бійцівські зали? Для політиків високого рангу в будь-якій країні світу характерна зацікавленість в певній спортивній діяльності. До прикладу в США такою є гра в гольф. Високопосадовці, топові бізнесмени збираються не тільки пограти, а й поговорити, вирішити свої справи. А в Росії такою діяльністю є бойові мистецтва. Місцеві мільярдери не приховують свого прихильного ставлення до цих агресивних видів спорту. При чому вони всіляко підкреслюють своє захоплення. Рамзан Кадиров відкрито пропагує серед дітей змішані єдиноборства. Його за це не критикували тільки ліниві. Багато експертів намагаються розібратися чи випадково не є “любов” російських олігархів та політиків до бойових мистецтв реакцією на неприховану прихильність Владіміра Путіна до дзю-до. І відповідь лежить на поверхні. Так склалося історично, що російські чиновники завжди дивляться на гору та сліпо копіюють те, що робить цар. При цьому, вони розповідають, що займатися бойовими мистецтвами почали ще в дитинстві, а не через Путіна. Також не потрібно забувати те, що агресія ледь не найголовніша умова виживання в російському суспільстві. А в місцевій політиці чи бізнесі й поготів. Саме за захопленням російською елітою бойовими мистецтвами можна скласти її справжній психологічний портрет. До речі, колись так російські топи “любили” теніс, бо Боріс Єльцин полюбляв в нього грати. Але нині в фаворі інше. Тож як бачимо, Владімір Путін та його найближче оточення популяризує агресивність.

Франк Штокер інформує про причини чому Китай тікає в золото. За останні 9 місяців Пекін придбав велику кількість дорогоцінного металу. Китай хоче підстрахуватися від наслідків суперечки з США. Ціни на золото значно зросли. Пекін активно готується до протистояння з Вашингтоном та розуміє всі його ризики. При цьому, інші країни, які відкрито чи приховано конфліктують з США, теж “тікають” в золото. Центральний банк Китаю почав купувати цей дорогоцінний метал ще пару років тому. Спочатку об’єми закупівлі були відносно невеликими, а зараз вони вже гігантські. Китай підстраховується для того випадку, коли почнеться валютний тиск на нього. Тоді золото стане в нагоді. Його зараз розглядають виключно як найнадійніший страхувальний засіб. Потрібно визнати, що переговори з США в тупиковому стані. Китаю доведеться серйозно поступатися, що неможливо через внутрішньополітичні фактори або таки наважитися на відкриту конфронтацію з Вашингтоном, і вже під час кризи виторговувати собі якійсь преференції. Приклад Китаю виявився заразним - російський центральний банк теж активно закуповує золото. І як показало життя, така тактика є потрібною. Не потрібно лізти далеко в історію, приклад з обвалом турецької ліри все показав. У Анкари просто не було резервів, щоб втримати свою валюту від крутого піке. Загалом же, зараз в світі спостерігається тренд на купівлю золота. Центральні банки вже купили близько 450 тон.

Кароліна Дрютен описує ризики стратегії Ердогана. Президент Туреччини в себе вдома перебуває під величезним тиском, але при цьому намагається грати в ризиковані ігри на Близькому Сході. Проте впевненості в тому, що вони стануть успішними немає. Його проект може провалитися. Не так давно курди відійшли від своїх позицій, які були узгоджені між американськими та турецькими вояками. Це був прояв бажання уникнути ескалації війни. Проте це була марна поступка. Турки пішли вперед. Ердоган виконав те, що він так довго обіцяв. Звичайно, що ця офензива приправлена соусом під назвою “захист від тероризму”, а насправді її мотиви набагато глибші. Будемо відвертими, ні про яку серйозну терористичну загрозу з боку північної Сирії мова не йшла. Від слова зовсім. Ердоган відчув, що його внутрішньополітичне становище досить хитке. Він зазнав декількох чутливих політичних поразок. Його партія програла вибори опозиції в Стамбулі та Анкарі. Через це він мав лише єдиний варіант схилити громадську думку на свою сторону - це розпочати військову операції проти курдів. Місцеві експерти вважають, що цей хід Ердогана дозволить йому на певний час перехопити опозиційний поступ, але в цілому не дозволить зламати негативний тренд для нього. Невдоволення його політикою постійно зростає, турки на собі відчули наслідки його сварки з США, ставлення до сирійців, які демпінгують на ринку праці, вкрай негативне. Ердоган вирішив, що військова операція це і є те правильне рішення. Але очевидно він помилився. Це скоріше за все просто тимчасовий інструмент для перемикання уваги. Не більше. А проблеми всередині країни нікуди не щезнуть. Так само як це й не вирішить проблем з курдами. Навпаки, це посилить їх агресію і призведе до зростання кількості нападів. Отже, можемо констатувати, що Ердоган потрапив у пастку, яку ж сам собі і змайстрував.

Матеріал друкованого видання № 41 (621) від 10 жовтня

Матеріал у вільний доступ 15 жовтня

Підготував: Анатолій Шара

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Меморіал загиблих в Бахмуті. Тимчасовий

b05cdc8077b1a6e384cd27a0bf05ec97.jpg


В прифронтовому Бахмуті вперше розповіли про всіх загиблих земляків

Принциповою відмінністю цьогорічного Дня захисника України стала не тільки святкова Хода, в який поруч йшли місцеві ветерани, волонтери, представники різних силових структур, звичайні мешканці й навіть випадкові військові, котрі приїхали по справах прямо з передової. Бо за воєнні роки Бахмут отримав досвід щирих вуличних виступів, якого майже не було до цього: по місту під особливі дати пройшло й проїхало вже стільки різноманітних колон, що вже й порахувати складно — з оркестрами та військовими автівками, у вишиванках, під великими прапорами, зі смолоскипами і навіть великими барабанами.

636bf433a23a56186881c8f0a57933b1.jpg


Центральною подією заходів 14 жовтня 2019 року стало саме вшанування пам’яті земляків, котрі загинули в цій російсько-українській війні. Подія була ініційована активістами і підтримала місцевою владою, вона відбулась на центральній площі і мала неабиякий резонанс: під час оголошення інформації про кожного загиблого земляка більшість з присутніх не могла стримати сліз. Хоча, як традиційно це відбувається на офіційних заходах, що вже приховувати, багато з них прийшли за вказівкою керівництва цілим трудовим колективом.

Бо, як це не дивно на шостому році війни, досі така інформація не була донесена до мешканців міста жодного разу: загальної інформації щодо загиблих з різних підрозділів, які проживали на території міста та району, офіційні інституції влади не мали. Тому традиційно цим зайнялись волонтери: за шість місяців роботи вони не тільки зібрали та упорядкували інформацію щодо 19 загиблих земляків, серед яких є Герой України. Дмитро Чернявський, а й налагодили зв’язок з родинами загиблих, яких до цього моменту майже не запрошували на якісь заходи вшанування.

a71594869da8cf7b641b4805629ea773.jpg


Щоб “розвіртуалити” інформацію та донести її до широкого кола жителів, ініціатори створення сайту “Ті, хто тримає небо” замовили у місцевого художника-графіка Сергія Садчикова портрети кожного з героїв. “На жаль, фотографії загиблих ми знаходили різної якості. У когось — це єдине невеличке фото за паспорта, у когось тільки знімок в соцмережах. Це фактично унеможливлювало збільшення їх до розміру портрета. Тому ми вирішили зробити це в одній стилістиці. Тим більше, що художник з самого початку війни в темі: він малював і бійців у шпиталі, і різноманітні патріотичні заходи останніх років, і навіть бойові зіткнення під час спроб захоплення нашої військової частини навесні 2014 року”, - розповідає одна з ініціаторок створення музею Надія Устинова.

83f5d39da2439ae52b6bd39d4fe5bf45.jpg


Акція принципово відрізнялась від різних “Безсмертних полків”, які й в Бахмуті проводять прихильники єднання з Росією під час травневих свят. Бо це — не закачані з інтернету картинки, а реальні люди, які, попри різні міфи про те, що “східняки не воюють”, в складні для країни часи зробили вибір стати на захист країни. На площі діти в традиційних українських костюмах урочисто пронесли ці портрети перед тими, хто зібрався на мітинг, а вдало підібраний музичний супровід та символічний запуск білих повітряних кульок в небо викликав щирі емоції, можна навіть сказати, своєрідний катарсис: герої вперше були згадані на головній площі рідного міста... “І дійсно... вони на якусь дуже коротку мить стали живими для нас”, - зізналась родичка загиблого бахмутянина Олександра Мілютіна Вікторія Вірченко.

11b6b4e6d9176f350c9fd75998dca50a.jpg


Як зізнавались ті, чиї рідні загинули на цій війні, вийти на площу їм було непросто. І зголосились далеко не всі, хоча волонтери запрошували кожного, з ким вдалось налагодити спілкування. Бо попри офіційну риторику на різних святах та майже безкровну окупацію міста, у багатьох патріотично налаштованих людей залишається страх - всього десяток кілометрів відділяє мирний Бахмут від лінії фронту. Але навіть не це є причиною, чому більшість з них не поспішає розповідати про свою трагедію знайомим і сусідам, не кажучи вже про широкий загал. Вони бояться болю, який можуть відчути через те, що їхні рідні є чужими для частини земляків. І було дуже сумно дивитися, як батько одного з бійців декілька годин ходив по площі: він хотів відчути, чи справді людям важливо підійти та вшанувати пам’ять його сина.

7f140a2a64216dac0105f91329d97fef.jpg


Саме ці портрети стали основою тимчасового меморіалу, який був встановлений на центральній площі під час урочистостей на День захисника України. На жаль, в Бахмуті, попри наближеність до фронту, немає жодного пам’ятного знаку, окрім двох меморіальних плит на будівлях навчальних закладів, де можна було б покласти квіти в дні урочистостей. Тому питання створення такого меморіалу вже більш, ніж назріло, і увага містян до тимчасової галереї портретів це ще раз доказує. До меморіалу декілька годин безперервно підходили військові й цивільні, було багато квітів, люди довго стояли, вдивляючись в обличчя героїв.

Хтось знаходив знайомих, хтось просто молився, хтось розпитував у волонтерів про факти життя чи загибелі чоловіків. Але знайшлися й ті, хто щиро сумнівався в правдивості інформації, яка була озвучена під час заходу. Якийсь чоловік доказував волонтерам, що таких людей тут просто не може бути: він, мовляв, все життя живе в цьому місті, і тут всі точно за Росію. І добре, що цього не чув, наприклад, 13-річний син Сергія Перепелиці з села Званівка, який стояв поруч з портретом загиблого батька, як в почесному караулі, навіть не витираючи сльози, що постійно текли по обличчю. Бо навряд чи їм вдалось щось доказати один одному. І чи варто...

4883f91bd4e62d7f7bad9b257c71d015.jpg


Як не прикро, реалії прифронтових (а інколи, й далеких від фронту) міст такі, що поруч з щирим вшануванням пам’яті героїв, є місце ідеологічному вандалізму. Зранку в День захисника України на бахмутському кладовищі були спаплюжені дві могили захисників, за якими в цей час плакали на центральній площі. Це побачили волонтери, які після урочистостей привезли квіти з меморіалу на цвинтар. Звісно, наслідки прибрали, поліція прийняла заяву щодо факту вандалізму, але боротьба за пам’ять триває. І тому дуже важливо, щоб на головних площах українських міст не забували згадувати своїх героїв, їхні рідні не відчували себе там чужими, а меморіали були не тимчасовими.

Єлизавета Гончарова м.Бахмут

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Фото біля винищувача Міг-29 викрило участь спецпризначенця ГРУ РФ у агресії проти України

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Панама закрыла "портновское" дело против Порошенко – адвокат

Первая специализированная прокуратура по борьбе с организованной преступностью Панамы приняла решение о закрытии дела, возбужденного по заявлению экс-заместителя главы АП времен президентства Виктора Януковича Андрея Портнова против экс-президента Петра Порошенко.

Источник: адвокат Порошенко Илья Новиков на пресс-конференции 16 октября.

Прямая речь: "3 октября первая специализированная прокуратура по борьбе с организованной преступностью Панамы приняла решение о закрытии дела, возбужденного по заявлению Андрея Портнова против президента Порошенко".

"Заявление было подано в конце июля. В заявлении утверждалось, что компании, якобы связанные с Порошенко, осуществляли легализацию доходов, полученных преступным путем. К этим заявлениям были приложены собственноручные показания Портнова – там он настаивал на том, что прокуратура должна расследовать это якобы преступление".

Детали: По словам адвоката, прокуратура действительно расследовала, в частности, провела проверку тех данных, которые предоставил Портнов. Это длилось 2 месяца, после чего прокурор принял решение о закрытии.

Новиков пояснил, что решение обосновывается тем, что "как сообщил сам Портнов, по его заявлениям возбуждены уголовные производства в Украине", и тем, что в заявлении Портнова не было фактов, которые бы указывали на причастность компаний, связанных с Порошенко, к этим преступлениям.

По словам адвоката, это решение может быть обжаловано в Панамском суде.

Вместе с тем он добавил, что 7 октября адвокат Портнова в Панаме подал заявление о возвращении ему документов, которые были приобщены к этому делу.

Также Новиков рассказал, что 13 октября было зарегистрировано производства по заявлению адвокатов Порошенко против Портнова за совершение им преступления, предусмотренного статьей 384 УК Панамы за представление заведомо ложного заявления о совершении уголовного преступления.

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
ЗЕЛЕНСКИЙ НАЗВАЛ УСЛОВИЕ ДЛЯ ИМПЛЕМЕНТАЦИИ «ФОРМУЛЫ ШТАЙНМАЙЕРА» В ЗАКОН ОБ «ОСОБОМ СТАТУСЕ» ДОНБАССА

Президент Владимир Зеленский отметил, что имплементация «формулы Штайнмайера» возможна только в новом законе об «особом статусе» Донбасса, который будет обсуждаться в случае конструктивной встречи лидеров «нормандской четверки».

Зеленский напомнил, что нынешний закон об «особом статусе» Донбасса действует до 31 декабря этого года. «И "формула Штайнмайера" будет имплементирована в новый закон об особом статусе, если мы встретимся в "нормандском формате", если четыре стороны договорятся, как мы регулируем дальше, и если все стороны, и российская сторона хотят прекратить эту страшную трагедию и эту войну», — сказал он в среду во время брифинга с президентом Латвии Эгилсом Левитсом в Риге.

Также Зеленский напомнил, что первым шагом для проведения «нормандского» саммита был обмен удерживаемыми между Украиной и Россией в офрмате 35 на 35. Президент добавил, что вторым шагом должно быть разведение сил сторонами у Станицы Лугаснкой, Петровского и Золотого.

«В Станице Луганской разведение прошло очень хорошо, сейчас мы строим мост», — сказал он. Зеленский отметил, что для разведения у Петровского и Золотого сторонам необходимо соблюсти семидневный режим прекращения огня на этих участках.

1 октября на встрече Трехсторонней контактной группы в Минске стороны согласовали «формулу Штайнмайера» по урегулированию ситуации на Донбассе. После этого президент Владимир Зеленский анонсировал создание закона об «особом статусе» отдельных районов Донбасса.

После согласования «формулы Штайнмайера» в Киеве и ряде городов прошли акции «Нет капитуляции!».

Зеленский заверил, что «никогда не сдаст Украину». Президент неоднократно обещал, что выборы в ОРДЛО не будут проводиться «под дулами пулеметов». По его словам, вопросы гарантии безопасности в ОРДЛО и контроля над донбасским участком границы будут обсуждаться на встрече лидеров «нормандского формата».

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Назад
Зверху Знизу