• Ласкаво просимо до нового розділу, де на повідомлення відповідає штучний інтелект - ChatGPT.

Нужно спаять термостабилизатор (блок управления). см. схему

Статус: Offline
Реєстрація: 13.08.2008
Повідом.: 157
Нужно спаять термостабилизатор (блок управления). см. схему

Для хранения овощей в утепленном ящике нужно спаять блок управления подогревом - термостабилизатор. См. ниже описание и схему в отдельном файле. Требуется только спаять и отрегулировать соглано описанию. Монтаж на ящик и подключение буду делать сам.
Предложите свою цену.

----------------
Блок керування, який часто ще називають термостабілізатором, підтримує необхідну температуру в контейнері, вмикаючи або вимикаючи електронагрівач. Описів подібних пристроїв опубліковано чимало. Рекомендую свій, перевірений на практиці, варіант із двома термісторами, тиристором, транзистором і мікросхемою.
Упевнений, що сьогодні саморобника перелік усього необхідного для зборки даного термостабілізатора не злякає. По-перше, число радіодеталей тут зведено до мінімуму, серед них немає дорогих і дефіцитних. По-друге, принципова електрична схема, і тим більше монтажна плата, не настільки вже складні.
Розбиратися з роботою термостабілізатора почнемо з електроживлення. Напруга тут випрямлена (діодна зборка КЦ402Г), стабілізована (стабілітрон Д814Б). Пульсації згладжені конденсатором СЗ.
Тон роботі всього пристрою задають термістори R7 і R8, що стоять на входах 1, 2 і 5, 6 мікросхеми DD1. А остання функціонує так, що від їхнього опору, який залежить від температури, створюються умови для закривання або відкривання транзистора VТ1, що керує тиристором VS1, який вмикає-вимикає навантаження Рн (електроламповий нагрівач).
При зниженні температури опір термісторів збільшується. І по досягненні одним із них нижньої температурної межі, установленої при налагодженні, електроніка спрацює таким чином, що відкриється тиристор VS1, а через навантаження Rн потече пульсуючий струм з діодного моста VD1-VD4.
Навантаження залишається увімкненим незалежно від того, який із термісторів дав сигнал на перемикання (або обидва разом) - на виводі 11 мікросхеми збережеться напруга низького рівня. Коли ж температура в термоконтейнері підвищується до заданої величини, опір обох термісторів зменшується. А після досягнення верхньої температурної межі термістор R10 подає сигнал на перемикання Струм через резистор R3 припиняється. І в "нульовий" момент (пульсуюча напруга) тиристор VS1 закривається, відключаючи навантаження Rн. У такому стані схема знаходиться до моменту, поки температура знову понизиться й опір одного з термісторів збільшиться настільки, що напруга на вході мікросхеми зросте до значення перемикання ("високий рівень"), і транзистор VT1 закриється, а тиристор VS1 відкриється.
За допомогою вимикача SA2 нагрівальний елемент може бути увімкнений примусово, незалежно від сигналу блоку керування. Це може знадобитися для контролю схоронності ламп розжарювання або примусової вентиляції термоконтейнера.
Налагодження термостабілізатора зводиться до установлення температур верхнього (tв) і нижнього (tн) порогів спрацьовування, для чого підключені до нього термістори розташовують відповідно до прийнятого алгоритму, в якому-небудь обмеженому обсязі і вимірюють там температуру за допомогою ртутного або спиртового термометра.
Причому рекомендована послідовність дій така, що спочатку в цей обсяг поміщають перший термодатчик. Далі встановлюють температуру відповідно до обраної величини tн перемикання. Термістор R7 витримують у такому середовищі при даній температурі близько 10 хвилин, після чого, змінюючи положення рухливого контакту перемінного резистора R5, домагаються спрацьовування пристрою і включення нагрівача Rн.
Потім нагрівають середовище в обмеженому обсязі на певну величину (наприклад, на 2°С) і, поміщаючи поруч із першим другий датчик-термістор, регулюють уже по R10. Для цього роблять витримку часу і, змінюючи положення рухливого контакту перемінного резистора R8, домагаються вимикання нагрівача Rн.
Регулювання необхідно повторити кілька разів, не забуваючи про правила техніки безпеки, адже всі елементи схеми знаходяться під напругою 220 В.
Блок керування розміщається в закритій коробці окремо від нагрівача ламп і датчиків-термісторів.
Тепер про заміну деталей. Тут багато можливостей для вибору. Зокрема, діодну зборку КЦ402Г допускається заміняти на аналогічні КЦ402В, КЦ405Г й КЦ405В, що відрізняються розташуванням контактних виводів. Більш високовольтні (з індексами "А" і "В" у найменуванні) теж цілком прийнятні, але тільки не з серій КЦ403 і КЦ404 - вони містять по два незалежних випрямних мости. У крайньому випадку, можна рекомендувати і саморобну зборку, наприклад, із силових діодів марок КД226В, КД411Г, Д231 або2Д215А.
Кобальто-марганцеві термістори КМТ-4 припустимо заміняти на мідно-марганцеві ММТ-4. Однак останні мають менше значення температурного коефіцієнта опору І, отже, меншу чутливість.
Мікросхема К176ЛА7 з чотирма логічними елементами "2И-НЕ" розрахована на 9-вольтну напругу живлення, хоча зберігає роботоздатність при 5-10 В і споживає дуже малий струм. У неї є непогані аналоги, наприклад, К561ЛА7, К511ЛА1 і К511ЛА5.
Перемінний підстроювальний резистор СП5 можна замінити на СПЗ, щоправда, в останнього гірша вологостійкість і незмінна величина встановленого опору.
Ну а замість Д814Б (Uct = 9 В, Іст - до 36 мА) цілком прийнятні інші стабілітрони. Наприклад, Д810, Д811, Д814А. Те ж можна сказати і про заміну транзистора КТ315Б на КТ315 і ГТ341 (з будь-якими літерними позначеннями) або на напівпровідниковий тріод КТ3102А.
----------
 

Вкладення

  • термостабилизатор.jpg
    термостабилизатор.jpg
    95.3 КБ · Перегляди: 208
Статус: Offline
Реєстрація: 07.02.2009
Повідом.: 2331
Ув.-Vitali126-Поищите может естьуже готовое изделие из набора "Мастер-Кит".
 
Статус: Offline
Реєстрація: 13.08.2008
Повідом.: 157
может естьуже готовое изделие из набора "Мастер-Кит".
Спасибо. Действительно - хорошее решение. Вроде бы даже кое-что нашел с первого наскоку.
Но это не исключает возможности дать заработать людям разумные деньги. :)
 

uve

uve

Статус: Offline
Реєстрація: 09.04.2009
Повідом.: 366
Замена КТ315 на СВЧ малошумящий ГТ341 - явный ляп.Мне кажется овощи хранятся лучше всего при Т= 3/4 градуса.Может проще взять биметалическое контактное реле на эту температуру.Чем меньше элементов в схеме, тем она надёжнее.
 

uve

uve

Статус: Offline
Реєстрація: 09.04.2009
Повідом.: 366
Я летом на Г.Труда их видел на рядах.Размером они приблизительно 30*10*10 мм(без учёта длинны ножек ок 7мм).На каждом отштампована Т-срабатывания.У меня такое есть на 5 градусов,хотел когда-то тоже самое сделать.Только не помню где лежит.Непосредственно управлять нагревателем оно не может,расчинано на малые токи.
 
Статус: Offline
Реєстрація: 13.08.2008
Повідом.: 157
Я летом на Г.Труда их видел на рядах.... Непосредственно управлять нагревателем оно не может,расчинано на малые токи.

Т.е. всё равно одним элементом не обойдешься? И нужно сооружать какую-то схему?
Так в чём тогда преимущество перед моим вариантом?
добавлено
Я в ценах на радиодетали не ориентируюсь. Кто знает - подскажите, во сколько обойдется купить набор этих радиодеталей:

одна микросхема К176ЛА7
два термистора КМТ-4 или ММТ-4
два резистора СП5
транзистор КТ315Б
стабилитрон Д814Б
тиристор КУ201К

Я ничего не забыл?
 

Me1

Me1

Статус: Offline
Реєстрація: 09.02.2008
Повідом.: 5840
гривен 5
 

uve

uve

Статус: Offline
Реєстрація: 09.04.2009
Повідом.: 366
Правильно, одним элементом не обойдёшся.Их нужно два: оговоренное термореле и реле помощнее с обмоткой управления на 220 В переменного тока.
 
Зверху Знизу