1.2.2.2. Ударно-дробильна холодна зброя - предмети та пристрої, уражуючим елементом яких є ударна частина (частини), що призначена для розтрощення м’яких тканин та роздроблення кісток і являє собою зосереджену масу.
3.3. Неклинкова (ударно-дробильна) холодна зброя.
3.3.1. Проста ударно-дробильна зброя (монолітні предмети - кастети, дубинки та ін.) повинні бути виготовлені з матеріалів, які забезпечують неодноразове застосування без пошкодження (руйнування) предметів.
3.3.2. Складена ударно-дробильна зброя (предмети та знаряддя, які складаються із різних за функціональними властивостями частин – кистені, нунчаку та ін.) повинні бути виготовлені з матеріалів, які забезпечують неодноразове застосування без пошкодження (руйнування) предметів.
З’єднання (мотузка, шнур, трос, ланцюг та ін.) складеної ударно-дробильної зброї повинні витримувати мінімальне навантаження на розрив – 10 кг.
4.7.4. Динамічні випробування предметів ударно-дробильної дії.
Динамічні випробування провадяться для встановлення можливості неодноразового ураження цілі при застосування досліджуваного предмету (пристрою) типовим для найближчого аналога (аналогів) холодної зброї способом (способами).
В разі наявності ударної частини, що являє собою концентровану масу вагою до 0,1 кг, подальше дослідження не провадиться, а предмет визнається не холодною зброєю.
В якості мішені для нанесення ударів використовується суха соснова дошка товщиною до 50 мм.
При цьому необхідно виконати умови:
– кількість ударів - до 50, але не менше 10;
– сила ударів - максимальна;
– кутовий діапазон напрямків ударів – від 30° до 90°.
Якщо при проведенні не менш як десяти експериментів не виникло будь-яких ушкоджень предмету (пристрою), предмет (пристрій) визнається таким, що має достатні міцнісні властивості для ураження цілі.
Якщо при нанесенні до 10 ударів виникають суттєві деформації та руйнування предмету (пристрою), які роблять неможливим подальше нанесення ударів у зв’язку з можливістю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється і досліджуваний об’єкт визнається таким, що не відповідає вимогам технічної забезпеченості.
Якщо при нанесенні до 10 ударів виникають незначні деформації та руйнування окремих фрагментів елементів об’єкту, які не виключають подальше нанесення ударів, додатково наноситься щонайменше 20 експериментальних ударів.
Якщо при нанесенні серії додаткових ударів виникають суттєві деформації та руйнування предмету (пристрою), які роблять неможливим подальше нанесення ударів у зв’язку з повним або частковим (відокремлення
елементів) руйнуванням об’єкту та/або можливістю ушкодження експериментатора, експеримент припиняється і досліджуваний об’єкт визнається таким, що не відповідає вимогам технічної забезпеченості.
Якщо при нанесенні серії додаткових (більше 10) ударів зазначені деформації та руйнування предмету (пристрою) не виникають, досліджуваний об’єкт визнається таким, що відповідає вимогам технічної забезпеченості.
5.7. В якості мішеней використовуються:
для нанесення ударів
– суха соснова дошка товщиною 30 - 50 мм;
Додаток № 12. ПАЛКИ ГУМОВІ
1. Дані технічні вимоги розповсюджуються на палки гумові, що призначені для використання в якості засобів активної оборони.
1.1. Палки гумові типів ПГ-73. ПГ-73М. ПГ-89 та аналогічні їм за конструктивними і технічними характеристиками до холодної зброї не відносяться.
2. Основне призначення.
Палки гумові типів ПГ-73, ПГ-73М та ПГ-89 призначені для активної самооборони співробітників правоохоронних органів під час масових порушень громадського порядку. Вони не призначені для нанесення тяжких тілесних та смертельних ушкоджень.
3. Види.
Палки за матеріалом, з якого вони виготовлені, поділяються на:
– Гумові;
– Поліуретанові;
– Інші.
Палки за конструкцією поділяються на:
– Прямолінійні постійного розміру (ПГ-73, ПГ-73М; ПГ-89 та ін.)
– Прямолінійні складані (телескопічні);
– 3 додатковим боковим держаком ("Тонфа");
– 3 посилюючим елементом у бияку.
4. Конструктивні особливості.
Палка являє собою гладкий, круглий в поперечному перерізі стрижень, який поділяється на держак та бияк. Між держаком і бияком може бути розташована гарда. Наявність гарди не є обов'язковою.
Держак на своєму кінці може мати темляк (ремінець).
В середині стрижня може знаходитись жорсткий (у вигляді прутка) або гнучкий (у вигляді тросу) посилюючий елемент.
5. Технічні характеристики та криміналістичні вимоги.
5.1. На підставі даних підприємств-виробників палок гумових типів ПГ-73, ПГ-73М; ПГ-89, цією Методикою встановлені наступні їх технічні параметри:
– максимальний діаметр - 34 мм;
– максимальна довжина виробу - 600 мм;
– держак може мати кільцеві потовщення для зручності утримання.
– вага - до 820 г.
– можуть виготовлятися з жорсткої або еластичної гуми.
5.2. Палки гумові, виготовлені з жорсткої гуми:
– руйнуються при нанесенні ударів по ребру твердої дерев'яної поверхні способом, до якого призначені;
– руйнуються при згинанні під кутом 90° і більше.
5.3. Палки гумові, виготовлені з еластичної гуми:
– легко згинаються під кутом 90° і більше;
– при нанесенні ударів по твердій циліндричній поверхні охоплюють її, розподіляючи ударне навантаження по великій площині.
5.4. Палки гумові, що мають жорсткий (у вигляді прутка) або гнучкий (у вигляді тросу) металевий посилюючий елемент при нанесенні ударів по твердій дерев'яній поверхні не руйнуються, наносячи при цьому їй значні пошкодження. Вони є холодною зброєю.
Схема згинання палки під час випробувань.
Розробники:
Авдєсва Г.К. - завідувач лабораторії Харківського НДІСЕ;
Самусь В.Р - завідувач сектору Київського НДІСЕ МЮ України;
Самусь Є.В. - інженер ДІУЦ "Спецтехніка" МВС України.