Мовна політика України

Статус: Offline
Реєстрація: 07.06.2010
Повідом.: 6848
Мовна політика України

Пропоную розглянути конкретну ідею, яку мені висловили у темі про дві державні мови. А саме - державна довгострокова програма з розвитку української мови. Ідея (як я її зрозумів) така - з російські мови знімають головні обмеження, з одночасною пропагандою української мови/культури серед нового покоління. Мені ця ідея сподобалася, тож пропоную діалог, який влаштує більшість.

Але спочатку декілька зауважень. Що таке Україна? До чого прагнути? Це держава, яка згідно Декларації про державний суверенітет України та преамбули Конституції України є результатом реалізації право на самовизначення українською нацією. Отже це є національна держава. Чи це так насправді? Дійсно, питання складне, адже фактично немає суспільної єдності. Може це союзна держава?
Але союз кого з ким? Як варіант - українців, росіян. Але що їх об'єднує? Спільне минуле? Ні, бо це вже було, і від цього саме відокремились. Може чужа для Росії, але близька до росіян України ліберальна ідеологія? Цього також не виявлено - ідеологічні позиції Російської влади та Українських росіян (за духом у т.ч.) майже ідентичні. (має на увазі саме схожість ідей, а не зв'язки один з одним) Географія також не відіграє ролі - нас від Росії не відокремлює море чи сотні кілометрів. Економіка? Також ні, бо Україна має дуже тісні економічні зв'язки з РФ. Те саме з кримськими татарами, з якими могли б об'єднатися проти Росії, але сам Крим цю теорію спростовує. Отже Україна не є союзною державою двох(трьох), бо не має ідеологічних, історичних, економічних, географічних передумов для цього.
Далі. Чи може бути демократична, світська держава національною? Також цікаве питання. Тотожність націй (та наприклад релігій) у світський, демократичний державі - це стереотип. Як приклад - держави ЄС. Ірландія, Литва, Польща є національними державами. Греція і Швеція у своїх Конституційних актах встановлюють домінуюче положення відповідно православ'я та євангелістичного лютеранства. Тому що рівними є людинаяк суб'єкт, а не група людей як окремий субєкт суспільних відносин. Адже основна вимога до світської та демократичної держави - це загальна рівність можливостей громадян (в першу чергу громадян) у суспільстві незалежно від особливостей людини, належності/неналежності до груп людей з урахуванням здорового глузду.
Що означає на практиці для держави статус національної? Враховуючи що усі громадяни є рівними, це не так багато. Здоровий глузд підказує що без існування нації, немає сенсу існування державі - вона скоріш за все зникне. В Україні етнічними українцями себе визнали 77% населення, або 37541,7 з 48 923 200 (2001 рік) - тобто українська нація - основа держави. Відповідно, як в інтересах держави, так і в інтересах суспільства берегти цю націю як явища, але звісно не за рахунок асиміляції чи обмеження громадян у правах на власну культуру, самосвідомість, віру тощо.
Додам, що дійсно, існують нації без власною мови. Але ці нації виникли або внаслідок того що мали власного монарха (Австрія), або власну домінуючу ідеологію (США). Україна всього цього не мала, і не має зараз.
З цього випливає що Українська держава не просто має право, на неї покладено обов'язок берегти українську мову, культуру як таку. А отже прагнення держави до домінуючої та інтегруючої ролі української мови та культури у суспільстві є природними та благорозумними і правомірним.

Тепер повернемось до мовного питання. В Україні близько 60% населення повсякденно користується російською мовою. Тобто більшість населення. Враховуючи етнічні меншини, майже половина етнічних українців повсякденно розмовляють російською мовою. Але 68% населення вважає українську мову рідною мовою. Тому держава проводила, і враховуючи наведене - проводитиме так звану політику "національного відродження", яка в цілому підтримується більшістю населення, за винятком методів якими цю політику проводять. Тому пропоную обговорити, які методі абсолютно прийнятні, які небажані, але необхідні і які абсолютно неприйнятні.

На мій погляд це виглядає так - державна програма на 40-50 років. Мета - ненасильницька "українізація" людей з українською самосвідомістю. Які етапи? Напр. років через 20 - обов'язкове квотування не менш як 50/50. Які на ваш погляд сфери доцільно зробити без обмежень? Які залишити так як є?
П.С. Чи доцільно на ваш погляд сприяння активному вивченню населенням англійської мови і зробити України тим самим три лінгвістичною? Як ви відноситесь до розвитку кримськотатарської мови, як мови корінного (одного з) населення Криму?
 
Мне в голову вот что пришло: TC - украиноязычный wegeras. Или наоборот: wegeras - русскоязычный Флеймхарт, только улучшенной версии, с маркировкой БФ ("Больше Флейма") :D
 
Только давайте "популяризацию украинского языка" делать на личные средства озабоченных. Ок? А не на бюджетные.
 
Флеймхарт, а почему у тебя на аватаре танк не украинского производства?
 
Дальше первого абзаца не пошла, т.к. силы воли не хватает читать ЭТО.
ТС, у нас уже давным давно принята "мовна програма", долгоиграющая, с постепенным внедрением украинского языка. Чего тебе неймется?
Пройдись по детским садам и школам и убедись в том, что программа, о которой ты не знаешь, уже успешно действует.
 
KRina
Програма - це щось системне і майже незмінне, а не хаотичне і незрозуміле що кожна влада змінює під себе.
 
с мовой у нас будет то же, что в Беларуси с их языком - полное отмирание за ненадобностью. А спасти от этого может только тотальное физическое и информационное огораживание от остального мира. Тогда мова может быть и выживет. Но поскольку подобное действие означало бы смерть государства, то шансов у мовы, увы, никаких в ближайшей перспективе.
 
KRina
Програма - це щось системне і майже незмінне, а не хаотичне і незрозуміле що кожна влада змінює під себе.
Да её какбэ не меняют уже лет так 17-ть.
А слова политиков - это просто спекуляция для ушей.

с мовой у нас будет то же, что в Беларуси с их языком - полное отмирание за ненадобностью. А спасти от этого может только тотальное физическое и информационное огораживание от остального мира. Тогда мова может быть и выживет.

*ставлю галочку*
-детей нет
 
ТС , Вы так рассуждаете основываясь на однородности населения Украины. А это не так. Глупо проводить экономические реформы , считая что всё население - средний класс. Так же и в этом вопросе. Не стоит подводить всех под одну гребёнку. Если принять факт различия в обществе и исходить из этого в определении внутренней политики , то никакие программы не понадобятся. За исключением отдельных личностей .
 
чапаев
Вы так рассуждаете, живя в союзном государстве, и не прочитав, либо не осмыслив топик.

kiova
Слова, слова. Мы - не Беларусь - это первое. Пример Казахстана изучите - второе. И Украина имеет больше человеческих ресурсов - носителей украинского языка это третье. Ну а четвертое это то что за русским языком нет будущего. На данный момент Украине необходим английский а не русский. Это не я сказал :)
 
Особисто мені головна ідея ТСа подобається. Російська мова не має обмежень, українська - заохочується, хоч і не примусово. Насправді мені все одно якою мовою говорити, тому що обидві добре знаю, хоча злегка звик до російської. Але хочеться задати запитання: Від якого спільного минулого ми відокремились? Я не відкидаю Голодомор, репресії НКВС та ін. Але щось позитивне у спільній з Росією історії було?
 
ТС , в таком случае имею к Вам вопрос - Предположим что половина страны ездит на машинах , а половина страны пользуется тягловой силой. Вот власти взяли и запретили пользоваться автомобилями, ну ,скажем, экономят бензин .Что потеряет страна? Да много чего . Скорость , комфорт , в Европу на коне не пустят , заводы , СТО встанут , целая отрасль науки и промышленности остановится. Перечислять и перечислять. Зато сельское хозяйство в лице коневодства взлетит. Но в общем и целом - регресс. А что будет со страной , если вдруг завтра запретить украинский язык? Какие значимые потери для общества можете обрисовать?
 
А что будет со страной , если запретить украинский язык? Какие значимые потери для общества можете обрисовать?

А это смотря по тому, что лично вы считаете для себя ценным.

Для некоторых ценность состоит в дешевой и качественной колбасе. Для таких людей украинский язык однозначно минус, т.к. уменьшает производительные силы общества.

Для некоторых ценность состоит в безвизовом режиме с Европой, и в демократических ценностях. Для таких украинский язык тоже минус, потому что в Европе националистов не любят, а демократы их прямо ненавидят.

Но существуют такие люди, для которых ценность состоит непосредственно в украинском языке, есть даже такие люди для которых ценность состоит в русофобии, для которых русофобия важнее чем колбаса, демократия и Европа вместе взятые и перемноженные друг на друга. Сбрасывать со счетов факт существования таких людей нельзя.

Самое забавное в том, что такие люди тоже имеют право на свою точку зрения.
 
Особисто мені головна ідея ТСа подобається. Російська мова не має обмежень, українська - заохочується, хоч і не примусово. Насправді мені все одно якою мовою говорити, тому що обидві добре знаю, хоча злегка звик до російської. Але хочеться задати запитання: Від якого спільного минулого ми відокремились? Я не відкидаю Голодомор, репресії НКВС та ін. Але щось позитивне у спільній з Росією історії було?
:пиво: Ну це не зовсім моя ідея. Fatalex підказав. Головне що дві державні мови робити не треба для цього. Можна прийняти референдумом і прописати зміну тільки 300 голосами чи референдумом. Щоб спокуси не було :) Але звісно для цього потрібен консенсус, взаємні поступки які гарантували б не відкат до часів Кучми.

Щось позитивне? Звісно було. Позитивне можна знайти будь-де. Але я мав на увазі що історія довела що українці і росіяни не здатні існувати у єдиній державі. Бо ця держава стає роздутою, корумпованою, над неефективною машиною. Що погано як для українців, так і для росіян. ІМХО через те що в Росії домінує Москва, московська ідея.
 
.... Сбрасывать со счетов факт существования таких людей нельзя.

...

Что-то внутренний голос подсказывает , что таких любителей в итоге окажется меньше , чем филателистов. А кто и когда считался с филателистами?
 
чапаев
Как я уже сказал в топике, единственный русский язык делает Украину безсмысленным государством. Так что давайте, доказывайте иное.
Ferox
Голословные утверждения признак интеллектуального бессилия ;)
 
Ни читать ни писать не хочется, уже ж про мови темы есть и не одна. Вот картошка дорогая, вот это да! Завтрак, обед и ужин ещё никто не отменял. Меня устроит хоть картопля, хоть картофель, картошка и на любом другом языке но вкусная и гривни по 2.
 
Щось позитивне? Звісно було. Позитивне можна знайти будь-де. Але я мав на увазі що історія довела що українці і росіяни не здатні існувати у єдиній державі. Бо ця держава стає роздутою, корумпованою, над неефективною машиною. Що погано як для українців, так і для росіян. ІМХО через те що в Росії домінує Москва, московська ідея.

Я б сказав так - Кремль не має у самій Росії державницької ідеї. До влади в Росії на початку 90х прийшли ліберали, які впустили іноземний капітал, через що багато ресурсів, як матеріальних, так і людських та інтелектуальних виїхало за кордон, а корупція стала нечуваною. Програма Путіна та Мєдвєдєва націлена на захист такого стану речей. Стан речей за 10 років їх правління не покращився.
 
Назад
Зверху Знизу