27.08.14 вторжение войск РФ

Re: 27.08.14 вторжение войск РФ


 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

Вы должны понимать, что этот процесс или тренд настолько фундаментальный (исторический), огромный и сложный, что он не может быть осуществлен за день, неделю, месяц или даже - год.
Хорошо, что Олег Пономарь тоже наконец это понял.
 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

Кінець русифікації? Український спорт нарешті відречеться від мови окупанта

Іван Вербицький

Чому державна мова у внутрішньому вжитку нашого спорту залишається явищем доволі незвичним

Нещодавно в соцмережах з’явилася скан-копія цікавого листа. То – відповідь Постійної комісії Київської міської ради з питань освіти і науки, сім’ї, молоді та спорту громадській організації «Молодіжний клуб “Джура”». Про те, що освітніми програмами закладів загальної середньої освіти міста Києва на 2022–2023 навчальний рік не передбачено викладання предметів російською мовою та вивчення російської мови як предмета або факультативно.

Через пів року після початку повномасштабного вторгнення Росії така принциповість виглядає цілком логічною. Але для окремих освітніх галузей може стати неабиякою проблемою. Найперше йдеться про спорт. Не є таємницею, що навіть після тридцяти років незалежності мовою внутрішнього спортивного спілкування найчастіше залишається російська. І не лише тому, що деякі наші атлети не поважають свою країну. Річ у тім, що підготовка тренерів і викладачів спортивних закладів освіти із совєтських часів і фактично всі тридцять років відбувалася мовою нашого одвічного ворога. Через те й не варто дивуватися, коли тренування юних спортовців чи дорослих команд навіть у Галичині часто відбувається російською, чи принаймні суржиком. Причому ці тренери народилися в Галичині й у побуті здатні спілкуватися українською без русизмів. Просто так їх навчили. Так вони звикли. Ці звички вони прищеплюють своїм вихованцям.

«Вишлі», «пєрвий», «галік боліт», «таваріщ суддя», «я іграю» – ці та інші короткі фрази-гасла настільки в’їлись у вжиток українських спортовців, що без них іноді не уявляє свого змагального буття навіть той, хто в повсякденному житті є найзавзятішим українцем. Тому лунало незвично, коли днями воротар футбольного «Металіста-1925» Олег Мозіль керував стінкою на порожньому НСК «Олімпійський» у Києві вигуком «вліво!». Насправді навіть після 31 року незалежності українська у внутрішньому вжитку нашого спорту залишається явищем доволі незвичним. І футбол із його масовістю – то ще півбіди. Там люди українізуються швидше, ніж у решті видів. А взяти, скажімо, хокей. У цьому контексті згадалася розмова з іменитим українським хокеїстом Андрієм Срюбком. Коли я опублікував велике інтерв’ю з ним, Андрій зателефонував, сказав, що все гарно. «Єдине, – каже, – незвично читати всі специфічні хокейні терміни українською».

І справді: «ланка», а не «звено», «пастка», а не «ловушка», «ковзани», а не «коньки», «клац», а не «щелчек» – звучить для людини, яка занурена у гру з раннього дитинства, дуже незвично. Бо ще до середини 80-х років минулого сторіччя на провідних ролях в українському хокеї були гравці і тренери, привезені з Росії. Показово, що в київському «Соколі», який у 1985-му єдиний раз за свою історію виграв бронзу чемпіонату СРСР, виступали поголовно одні етнічні росіяни. Лише у другій половині 80-х на провідні ролі поступово почали виходити вихованці власне київського хокею Олександр Годинюк, Олексій Житник, Дмитро Христич. Враховуючи, що у здебільшого російськомовному на той час Києві їх виховали тренери з російським корінням, не дивно, що ці постаті перейняли їхню хокейну лексику.

Проте нині настав час, коли змінювати власну свідомість необхідно. Такі вимоги часу й законодавства. Власне, судячи з інтерв’ю багатьох представників нашого спорту після 24 лютого 2022 року, вони це усвідомлюють і самі. Люди намагаються спілкуватися в публічному просторі нехай і не завжди досконалою, але українською. При цьому дедалі рідше можна почути звичні для довоєнного часу фрази на кшталт: «Знаю українську, але не хочу калічити, щоб не виглядати смішно, як Азаров».

Але одна справа – інтерв’ю, в яких часто використовують завчені фрази і є час подумати. Зовсім інше – робочий процес, практична діяльність і ведення тренувань у залі, коли реагувати треба блискавично, а вміння грамотно, лаконічно і своєчасно донести до вихованця власні вимоги іноді відіграють визначальну роль в навчально-тренувальному процесі.

Не так давно ЗМІ й соцмережі активно смакували скандал, у який потрапив викладач Київського політехнічного інституту Дмитро Насиров. На своїй сторінці він запитав студентів російською: «Ви хотіли б лекції про розподільні системи слухати російською як живу розповідь з англомовними термінами чи сухо й убого, але солов’їною?» І це Політех, один із найстаріших і найавторитетніших ЗВО країни! Про спорт годі й говорити. Ректором головного спортивного вишу України — Національного університету фізичного виховання та спорту — є Євгеній Імас, він розмовляє принципово російською й категорично ігнорує всі закиди про те, що керівник навчального закладу в Україні має володіти та використовувати принаймні в публічному просторі державну мову. На цю посаду Імаса в 2012 році призначив відомий українофоб Дмитро Табачник. Упродовж наступних десяти років владна верхівка в Україні змінилася вже двічі, але справи до постаті керівника НУФВСУ ніхто не мав.

А дарма. Пересічні й не причетні до особливостей українського спорту люди дивувалися й обурювалися, коли до великої війни чули з уст наших атлетів фрази про «спорт внє політікі», «какую разніцу», бачили обійми українців із представниками країни, яка вторглася на нашу територію ще навесні 2014-го. Спорт, хочемо ми того чи ні, – велика складова державної пропаганди. Часто саме спортовці стають головними речниками своєї держави у світі. Висловлювання політиків чує обмежене коло людей. А ось до популярних змагунів калібру боксерів Усика, Ломаченка чи братів Кличків, борця Беленюка, легкоатлетів Бубки чи Магучіх дослуховуються ширші верстви населення, які й формують громадську думку про нашу державу за кордоном. Власне, наскільки важливо, аби з уст спортовців лунали правильні меседжі, ми відчули вже після початку широкомасштабного вторгнення Росії. Численні інтерв’ю наших атлетів у європейській і американській пресі, їхні розповіді з реальними історіями в соцмережах привертають увагу багатомільйонної аудиторії.

Але в тому й річ, що українські спортовці дійшли до нинішнього розуміння самотужки, крізь біль, сльози, страх і особисті трагедії. Було б значно ліпше, якби схожа проукраїнська риторика з’явилася набагато раніше. Але «набагато раніше», навіть після анексованого Криму й початку бойових дій на Сході нашої держави в 2014-му, той-таки Усик просив іноземних журналістів називати його Алєксандром, а не Олександром, інші спортовці відкрито співчували відстороненим за вживання допінгу росіянам і їздили на змагання на територію країни-агресорки. Про спільні світлини з росіянами, які в кожного адекватного українця викликали шоковий стан, годі й говорити.

І винні в цьому не спортовці, більша частина життя яких минула у тренувальних залах і на стадіонах. А ті, хто мав прищеплювати їм почуття поваги й шани до Батьківщини. Проте заклопотаним повсякденними турботами батькам зазвичай говорити з дітьми про високі матерії ніколи, вдома часто лунає російська попса, загальноосвітню школу спортовці в нас відвідують за залишковим принципом, а тренери виховані у вишах на кшталт того, який очолює товариш Імас. Виходить замкнене коло. Тому й отримували ситуацію, коли ті ж Усик, Ломаченко чи Берінчик у юні роки вистригали козацькі чуби, виходили на бої у вишиванках і шароварах, а з роками перетворювалися на проповідників ідей Партії регіонів, московського православ’я та інших принад «русского міра». Усе тому, що поки в нас було «не на часі», спецслужби ворожої держави не дрімали.

Нині, коли потреба переводити навчальний процес на українську стала обов’язковою, частина нашої спортивної спільноти бідкається, мовляв, у нас навіть не відпрацьований належним чином спортивний лексикон. Насправді це дурниці, лінощі, небажання змінюватись і вдосконалюватись.

«Я почав допомагати татові з 2003-го, працював із молодшими групами, учнями перших-третіх класів, – розповідав мені борцівський тренер, а нині боєць Збройних сил України Олексій Семенюшко. – Звісно, то Київ, і більшість хлопчиків були російськомовними. Але для них не було проблемою – розуміти чи навіть перейти на українську. Я з самого початку вів заняття тільки державною, бо керуюся принципом: “Чия мова – того й земля”. А в дітях виховував характер на тому підґрунті, яке було важливим для мене. Мене завжди бентежило, як почуватимуся, коли вийду з килима і прийду додому, що мені скаже батько, як сприйматимуть мій результат навколишні. Це надихає, додає відповідальності й мотивації. Діти в мене змалечку розуміли, що вони борються не лише за себе».

У 2014–2020 роках пан Семенюшко був директором Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного, унікального у своєму роді закладу спортивної освіти інтернатного типу. Олексій прийшов на посаду на хвилі Революції Гідності. Він намагався не лише усунути звичну для схожих навчальних закладів систему корупції, а й повністю його українізувати. Навчання в коледжі було переведене на українську мову, велику увагу приділяли патріотичному вихованню учнів. Скажімо, в училищі були авдиторії, присвячені героям Небесної сотні Михайлові Жизнєвському та Дмитрові Максимову. У холі центрального навчального корпусу можна було побачити експозиції, присвячені поетові Олегу Ольжичу та головнокомандувачу Української повстанської армії Романові Шухевичу.

Проте у 2020-му зусиллями тоді ще виконувача обов’язків міністра освіти Сергія Шкарлета й керівника Міністерства молоді та спорту Вадима Гутцайта коледж Піддубного був перепідпорядкований Національному університету фізичного виховання та спорту на чолі з Імасом. Експозиція, присвячена Романові Шухевичу, щезла майже миттєво. Російська мова знову стала звичною для навчального процесу.

…Минулого тижня в Чайках Богуславського району на Київщині відбувся масштабний спортивно-патріотичний захід із назвою «Головний табір країни». Протягом тижня діти з різних регіонів України отримували від досвідчених фахівців теоретичні та практичні уроки з азів різних видів спорту, військової та медичної справи. За весь цей час російською до слухачів звернувся лише один лектор. Діти його зупинили просто миттєво: «Ми не розуміємо російської. Дайте нам перекладача, переходьте на українську, або ми покинемо авдиторію». Осоромленому панові не залишилося нічого іншого, крім як продовжити спілкування ламаною українською.

Здається, невдовзі від зросійщеного спорту в Україні не залишиться й сліду.

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

За Україну, за Естонію. Незвичайна біографія 28 ОМБр ім. Лицарів Зимового походу

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

Основний інстинкт

Віталій Портников

Російський журналіст Андрій Лошак представив глядачам телеканалу «Дождь», що відновив мовлення в Ризі, документальний фільм «Кінець зв'язку». Фільм цей на тему, добре відому українцям, мабуть, із 2014 року. Про те, як рвуться через війну зв'язки між друзями та родичами, які живуть в Україні та Росії. Про те, як рвуться зв'язки між прихильниками та противниками війни у ​​самій Росії та у російській діаспорі на Заході.

Я дивився цей фільм як зачарований. Читач, можливо, здивується такій зацікавленості. Адже аргументи сторін були передбачуваними – кожен із нас знає їх напам'ять. Так само, як знає, що прихильників війни та Путіна жодними аргументами не переконати – навіть зараз серед наших власних співвітчизників все ще залишаються люди, які не вірять не лише у російські злочини, а й у мотиви, які спонукали Путіна розпочати війну проти України. Що вже казати про росіян!

Але мене зацікавило зовсім інше. Серед героїв фільму, які виступали на підтримку російського президента та «спеціальної операції», багато хто був щирим опонентом Путіна, причому з різних причин – від економічних до соціальних. Вони не приховували від журналіста ані того, що чудово розуміють проблеми Росії і те, що ситуація в країні лише погіршуватиметься через війну та західні санкції, що вони не задоволені власною ситуацією, що вони не задоволені президентом, який не виконує своїх обіцянок… Але щойно мова заходила про війну, вони починали говорити фразами з телевізійних шоу Владіміра Соловйова або програм Дмітрія Кисельова.

Їхні опоненти робили з цієї зміни психічного стану банальний висновок, який, втім, укоренився й у нашій власній свідомості: люди «зазомбовані» телевізором – варто його відключити, варто сказати їм правду про те, що відбувається насправді, варто поговорити про історію та політику у конкурентному середовищі, як погляди багатьох людей миттєво зміняться. Ну, якщо не миттєво, то з часом – як інакше.

Але ані герої фільму, ані ми самі не готові відповісти собі на елементарне питання: а чому ж тоді прихильники «спеціальної операції» «зазомбовані» лише однією частиною російської пропаганди, а інша на них зовсім не діє? Адже російська пропаганда з такою самою завзятістю, як про війну проти України, розповідає про те, як добре живуть люди в Росії, як західні санкції б'ють по самому Заходу, але аж ніяк не по росіянах, як народний президент виконує всі свої обіцянки виборцям. Але ці щоденні пропагандистські залпи потрапляють «у молоко» – а от усе, що говориться про війну, сприймається на ура. Якісь дивні «вежі-випромінювачі» (якщо згадати роман братів Стругацьких «Заселений острів») – людина піддається пропаганді лише тоді, коли сама того хоче. Можуть заперечити, що люди, які давали інтерв'ю, засуджували владу з питань, які торкаються особисто їх, а війна їх не стосується, причинно-наслідкового зв'язку вони не бачать. Але ми вже не раз за ці місяці стикалися з поведінкою батьків російських військовослужбовців, які загинули або потрапили до полону. Ці люди продовжували підтримувати війну! Але ми й у цьому випадку пояснювали їхню поведінку страхом чи впливом пропаганди.

Але це не пропаганда, ні! Не російський народ говорить мовою телевізора, а телевізор говорить мовою російського народу. Завоювання чужих земель, «розширення», насадження своєї «неповторної цивілізації» – і є справжня національна релігія російського народу з часів посилення Московського князівства. Так було завжди. У 1904 році вільнолюбні студенти Петербурзького університету та інша ліберальна публіка збиралися на Дворцовій площі зі співом «Боже, царя храні!». А вже за рік їхні настрої радикально змінилися. Тому що російський народ не може пробачити своєму правителю зовсім не початок агресивної війни – це якраз чудово, – а поразку у війні. Саме поразки у війнах і призвели і до першої, і до другої російських революцій.

Якщо ми знаємо це, можемо реалістично уявити собі наміри та дії Путіна. Російський президент, з одного боку, одержимий ідеєю відновлення імперії в її «історичних межах», а з іншого – переконався, що дії щодо такого відновлення викликають «патріотичний» чад у суспільстві та сприяють збереженню і зміцненню його влади. Це якраз той випадок, коли інтереси правителя та народу збіглися.

З іншого боку, якщо Путін вплутався у цю війну, він не може допустити і поразки Росії – якщо бути точним, такої події, яка буде сприйнята російським народом як поразка. Цусіму. І так, у цьому випадку роль телевізора зростає, але не є визначальною. Бо якщо станеться щось, що більшість людей сприйме як поразку, – влада впаде, якою б міцною вона не здавалася. У зв'язку з цим варто звернутися до «апокрифа», який більшовицька пропаганда приписувала Леніну. Майбутній вождь більшовиків нібито сказав матері після страти свого брата, терориста Александра Ульянова, «ми підемо іншим шляхом!». І справді, терор проти влади лише зміцнював режим та леґітимізував насильство з боку держави. А ось поразка у війні створювала можливість зростання найрадикальніших настроїв, приходу до влади наймарґінальніших сил, та що там – демонтажу самої держави та заміни її «новим порядком». Тому що «Акела схибив».

Але що ж станеться, якщо поразка справді буде відчутною і режим впаде – впаде, підкреслю, зовсім не тому, що напав на Україну, а тому, що її не завоював? Чи «перевиховаються» росіяни? Чи зрозуміють, що нападати на інші країни, вбивати, грабувати та ґвалтувати на чужих землях не є правильним?

Смію вас запевнити – не зрозуміють. У нас часто посилаються на досвід Німеччини, населення якої після війни розкаялося у злочинах гітлеризму. Хоча й там це сталося не відразу, і коли федеральний канцлер антифашист Віллі Брандт став навколішки перед пам'ятником героям повстання у Варшавському ґетто. багато хто з його співвітчизників сприйняв цей жест каяття із неприхованим жахом та роздратуванням – а було це вже 1970 року. Але Німеччина практично ніколи у своїй історії не була імперією, як національна держава вона склалася вже тоді, коли всі інші імперії було створено. Гітлер боровся за «життєвий простір» для німців і намагався створити імперію вже тоді, коли час імперій добігав кінця. І в результаті поразки у війні Німеччина втратила не імперські території, а реґіони, з яких були вигнані саме німці, що проживали там у переважній більшості. Можливо, урок було засвоєно ще й тому.

Але в Японії, яка у результаті Другої світової війни була розгромлена і окупована, як і Німеччина, ставлення до імперського минулого є зовсім іншим. Достатньо простежити за сучасними відносинами Японії та Південної Кореї та їхніх історичних суперечках – наприклад, через корейських «жінок для втіхи», які обслуговували солдатів Імператорської армії під час Другої світової війни, – щоб це зрозуміти.

Отже, Росія все одно залишиться Росією, навіть якщо програє. Її мешканці не живуть у незнанні – вони чудово розуміють, що робить їхня армія в Україні. І вони готові цю армію виправдовувати, навіть якщо потрібно вдаватися до відвертої брехні. Адже брехня – це природний стан російського суспільства.

У фільмі Андрія Лошака є цікавий епізод. Жінка, прихильниця війни, розмовляє зі своїм старим батьком, який брав участь у окупації Чехословаччини 1968 року. І цей персонаж розповідає дочці, що хоча був наказ не стріляти по мирному населенню, він стріляв із танка по чехах – «а що було ще робити?». Причому навіть зараз, через 54 роки, у голосі конаючого осліплого мерзотника чується неприхована ненависть – ніякого переосмислення, ніякого каяття, нічого!

Жінка виходить до сусідньої кімнати, обвішаної малюнками її дітей (від старшого сина вона фактично відмовилася, бо він поїхав від війни до Грузії), і на запитання, хто ж убиває мирних жителів в Україні, впевнено відповідає: західні найманці. Вона знає, що вона бреше. Ми знаємо, що вона бреше. Але ця злиденна жінка, яка доглядає хворого батька та маленьких дітей, нічим не відрізняється у своїй готовності брехати від мільярдера Путіна.

Так що ж робити? Спочатку зрозуміти, що росіяни прагнуть війни. Ми запитали і у тиші, і у беріз, і у полів, і у синів тих солдатів, що під березами лежать, і у їхніх онуків – і практично від усіх отримали позитивну відповідь. Ті росіяни, які війни не хочуть, виглядають білими воронами й у паніці тікають зі своєї власної країни – чи потрапляють там до в'язниць. Розраховувати на те, що росіян переконає якийсь там Александр Невзоров, можуть лише люди з інтелектом немовляти. Невзоров для більшості росіян – такий самий зрадник, якою була для більшості німців у роки Другої світової війни велика Марлен Дітріх. Та й довгі десятиліття після війни багато хто з переможених німців продовжував вважати її зрадницею. За всі повоєнні десятиліття Дітріх, до речі, побувала у Німеччині лише один раз – і без тріумфу.

З цього випливає простий висновок – якщо ми не можемо змінити росіян, нам доведеться змінитись самим. І зрозуміти, що стримати агресора можна тільки силою. В ідеалі, звісно, – вступом до НАТО. Але у будь-якому разі нам потрібні кілька мирних десятиліть, за які у Росії підростуть покоління людей, здатних не сприймати Україну як власну територію. Навіть зараз соціологія свідчить, що підтримка війни проти України найнижча саме серед молоді, а найвища – серед літніх людей.

Це не означає, звичайно, що Росія більше не воюватиме. Воюватиме. Просто не з нами.

28.08.2022

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

Основний інстинкт

Віталій Портников

Російський журналіст Андрій Лошак представив глядачам телеканалу «Дождь», що відновив мовлення в Ризі, документальний фільм «Кінець зв'язку». Фільм цей на тему, добре відому українцям, мабуть, із 2014 року. Про те, як рвуться через війну зв'язки між друзями та родичами, які живуть в Україні та Росії. Про те, як рвуться зв'язки між прихильниками та противниками війни у ​​самій Росії та у російській діаспорі на Заході.

Я дивився цей фільм як зачарований. Читач, можливо, здивується такій зацікавленості. Адже аргументи сторін були передбачуваними – кожен із нас знає їх напам'ять. Так само, як знає, що прихильників війни та Путіна жодними аргументами не переконати – навіть зараз серед наших власних співвітчизників все ще залишаються люди, які не вірять не лише у російські злочини, а й у мотиви, які спонукали Путіна розпочати війну проти України. Що вже казати про росіян!

Але мене зацікавило зовсім інше. Серед героїв фільму, які виступали на підтримку російського президента та «спеціальної операції», багато хто був щирим опонентом Путіна, причому з різних причин – від економічних до соціальних. Вони не приховували від журналіста ані того, що чудово розуміють проблеми Росії і те, що ситуація в країні лише погіршуватиметься через війну та західні санкції, що вони не задоволені власною ситуацією, що вони не задоволені президентом, який не виконує своїх обіцянок… Але щойно мова заходила про війну, вони починали говорити фразами з телевізійних шоу Владіміра Соловйова або програм Дмітрія Кисельова.

Їхні опоненти робили з цієї зміни психічного стану банальний висновок, який, втім, укоренився й у нашій власній свідомості: люди «зазомбовані» телевізором – варто його відключити, варто сказати їм правду про те, що відбувається насправді, варто поговорити про історію та політику у конкурентному середовищі, як погляди багатьох людей миттєво зміняться. Ну, якщо не миттєво, то з часом – як інакше.

Але ані герої фільму, ані ми самі не готові відповісти собі на елементарне питання: а чому ж тоді прихильники «спеціальної операції» «зазомбовані» лише однією частиною російської пропаганди, а інша на них зовсім не діє? Адже російська пропаганда з такою самою завзятістю, як про війну проти України, розповідає про те, як добре живуть люди в Росії, як західні санкції б'ють по самому Заходу, але аж ніяк не по росіянах, як народний президент виконує всі свої обіцянки виборцям. Але ці щоденні пропагандистські залпи потрапляють «у молоко» – а от усе, що говориться про війну, сприймається на ура. Якісь дивні «вежі-випромінювачі» (якщо згадати роман братів Стругацьких «Заселений острів») – людина піддається пропаганді лише тоді, коли сама того хоче. Можуть заперечити, що люди, які давали інтерв'ю, засуджували владу з питань, які торкаються особисто їх, а війна їх не стосується, причинно-наслідкового зв'язку вони не бачать. Але ми вже не раз за ці місяці стикалися з поведінкою батьків російських військовослужбовців, які загинули або потрапили до полону. Ці люди продовжували підтримувати війну! Але ми й у цьому випадку пояснювали їхню поведінку страхом чи впливом пропаганди.

Але це не пропаганда, ні! Не російський народ говорить мовою телевізора, а телевізор говорить мовою російського народу. Завоювання чужих земель, «розширення», насадження своєї «неповторної цивілізації» – і є справжня національна релігія російського народу з часів посилення Московського князівства. Так було завжди. У 1904 році вільнолюбні студенти Петербурзького університету та інша ліберальна публіка збиралися на Дворцовій площі зі співом «Боже, царя храні!». А вже за рік їхні настрої радикально змінилися. Тому що російський народ не може пробачити своєму правителю зовсім не початок агресивної війни – це якраз чудово, – а поразку у війні. Саме поразки у війнах і призвели і до першої, і до другої російських революцій.

Якщо ми знаємо це, можемо реалістично уявити собі наміри та дії Путіна. Російський президент, з одного боку, одержимий ідеєю відновлення імперії в її «історичних межах», а з іншого – переконався, що дії щодо такого відновлення викликають «патріотичний» чад у суспільстві та сприяють збереженню і зміцненню його влади. Це якраз той випадок, коли інтереси правителя та народу збіглися.

З іншого боку, якщо Путін вплутався у цю війну, він не може допустити і поразки Росії – якщо бути точним, такої події, яка буде сприйнята російським народом як поразка. Цусіму. І так, у цьому випадку роль телевізора зростає, але не є визначальною. Бо якщо станеться щось, що більшість людей сприйме як поразку, – влада впаде, якою б міцною вона не здавалася. У зв'язку з цим варто звернутися до «апокрифа», який більшовицька пропаганда приписувала Леніну. Майбутній вождь більшовиків нібито сказав матері після страти свого брата, терориста Александра Ульянова, «ми підемо іншим шляхом!». І справді, терор проти влади лише зміцнював режим та леґітимізував насильство з боку держави. А ось поразка у війні створювала можливість зростання найрадикальніших настроїв, приходу до влади наймарґінальніших сил, та що там – демонтажу самої держави та заміни її «новим порядком». Тому що «Акела схибив».

Але що ж станеться, якщо поразка справді буде відчутною і режим впаде – впаде, підкреслю, зовсім не тому, що напав на Україну, а тому, що її не завоював? Чи «перевиховаються» росіяни? Чи зрозуміють, що нападати на інші країни, вбивати, грабувати та ґвалтувати на чужих землях не є правильним?

Смію вас запевнити – не зрозуміють. У нас часто посилаються на досвід Німеччини, населення якої після війни розкаялося у злочинах гітлеризму. Хоча й там це сталося не відразу, і коли федеральний канцлер антифашист Віллі Брандт став навколішки перед пам'ятником героям повстання у Варшавському ґетто. багато хто з його співвітчизників сприйняв цей жест каяття із неприхованим жахом та роздратуванням – а було це вже 1970 року. Але Німеччина практично ніколи у своїй історії не була імперією, як національна держава вона склалася вже тоді, коли всі інші імперії було створено. Гітлер боровся за «життєвий простір» для німців і намагався створити імперію вже тоді, коли час імперій добігав кінця. І в результаті поразки у війні Німеччина втратила не імперські території, а реґіони, з яких були вигнані саме німці, що проживали там у переважній більшості. Можливо, урок було засвоєно ще й тому.

Але в Японії, яка у результаті Другої світової війни була розгромлена і окупована, як і Німеччина, ставлення до імперського минулого є зовсім іншим. Достатньо простежити за сучасними відносинами Японії та Південної Кореї та їхніх історичних суперечках – наприклад, через корейських «жінок для втіхи», які обслуговували солдатів Імператорської армії під час Другої світової війни, – щоб це зрозуміти.

Отже, Росія все одно залишиться Росією, навіть якщо програє. Її мешканці не живуть у незнанні – вони чудово розуміють, що робить їхня армія в Україні. І вони готові цю армію виправдовувати, навіть якщо потрібно вдаватися до відвертої брехні. Адже брехня – це природний стан російського суспільства.

У фільмі Андрія Лошака є цікавий епізод. Жінка, прихильниця війни, розмовляє зі своїм старим батьком, який брав участь у окупації Чехословаччини 1968 року. І цей персонаж розповідає дочці, що хоча був наказ не стріляти по мирному населенню, він стріляв із танка по чехах – «а що було ще робити?». Причому навіть зараз, через 54 роки, у голосі конаючого осліплого мерзотника чується неприхована ненависть – ніякого переосмислення, ніякого каяття, нічого!

Жінка виходить до сусідньої кімнати, обвішаної малюнками її дітей (від старшого сина вона фактично відмовилася, бо він поїхав від війни до Грузії), і на запитання, хто ж убиває мирних жителів в Україні, впевнено відповідає: західні найманці. Вона знає, що вона бреше. Ми знаємо, що вона бреше. Але ця злиденна жінка, яка доглядає хворого батька та маленьких дітей, нічим не відрізняється у своїй готовності брехати від мільярдера Путіна.

Так що ж робити? Спочатку зрозуміти, що росіяни прагнуть війни. Ми запитали і у тиші, і у беріз, і у полів, і у синів тих солдатів, що під березами лежать, і у їхніх онуків – і практично від усіх отримали позитивну відповідь. Ті росіяни, які війни не хочуть, виглядають білими воронами й у паніці тікають зі своєї власної країни – чи потрапляють там до в'язниць. Розраховувати на те, що росіян переконає якийсь там Александр Невзоров, можуть лише люди з інтелектом немовляти. Невзоров для більшості росіян – такий самий зрадник, якою була для більшості німців у роки Другої світової війни велика Марлен Дітріх. Та й довгі десятиліття після війни багато хто з переможених німців продовжував вважати її зрадницею. За всі повоєнні десятиліття Дітріх, до речі, побувала у Німеччині лише один раз – і без тріумфу.

З цього випливає простий висновок – якщо ми не можемо змінити росіян, нам доведеться змінитись самим. І зрозуміти, що стримати агресора можна тільки силою. В ідеалі, звісно, – вступом до НАТО. Але у будь-якому разі нам потрібні кілька мирних десятиліть, за які у Росії підростуть покоління людей, здатних не сприймати Україну як власну територію. Навіть зараз соціологія свідчить, що підтримка війни проти України найнижча саме серед молоді, а найвища – серед літніх людей.

Це не означає, звичайно, що Росія більше не воюватиме. Воюватиме. Просто не з нами.

28.08.2022

Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі

все так і є, дякую за цей допис :клас:
 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Re: 27.08.14 вторжение войск РФ

 
Назад
Зверху Знизу