Змінюй хід війни! Допомагай ЗСУ!

27.08.14 вторжение войск РФ

🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201701
Самое херовое, что есть почти 10% (согласно предварительным данным) населения, которые отдали свой голос за Бойко((( Считай - каждый десятый, который тебе встречается в повсякденному життю. Жах!...
Харьковчанам так каждый третий.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201702
Согласно данным на 18:00, за Зеленского проголосовали 42% избирателей на Юге и 30,7% на Востоке.

У Петра Порошенко, который согласно экзит-полу занимает второе место, наибольшая поддержка на Западе (26%) и в Центре (19,5%).

Юлию Тимошенко, которая сейчас замыкает тройку лидеров, больше всего поддерживают на Западе (17,8%) и в Центре (17,5%).

⚠ Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент та не бачать рекламу.


"В Украине в феврале 2019 года хорошо или очень хорошо относилось к росиии 57% украинцев, плохо или очень плохо - 27%, 17% не определились, к россиянам (гражданам росиии) положительно относилось 77% украинцев, к руководству росиии - 13% (преимущественно за счет Востока и Донбасса)"

⚠ Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент та не бачать рекламу.


Деколонізація свідомості

Чим народні симпатії до Росії загрожують Україні та як домогтися їхнього спаду

Минулого тижня соціологи оприлюднили тривожні дані: за останній рік частка українців, які симпатизують Росії, зросла майже на 10% і тепер становить 57% (КМІС, лютий 2019 року). Судячи з даних Київського міжнародного інституту соціології, швидке зростання прихильності до РФ почалося ще у 2018-му. І якщо така тенденція збережеться, то за кілька років (див. «Динаміка ставлення українців до Росії загалом і ключові політичні події за роками») Україна повернеться до довоєнного (!) показника. І це при тому, що об’єктивно українсько-російські відносини залишаються, по суті, незмінними.

Чому українці дедалі більше симпатизують Росії? Серед можливих пояснень спад радикалізації 2014–2015 років, а також звикання суспільства до війни, яка з шокуючого лиха перетворюється на тло повсякденного життя. Отже, російська агресія не стала для суспільства точкою неповернення: сплеск антиросійських настроїв свідчив радше про гостроту емоційної реакції, ніж про глибину світоглядних трансформацій. У КМІСі також припускають, що на настрої вплинули медіа, а саме передвиборча активність проросійських сил. І це не менш тривожний дзвіночок: виходить, що кремлівська пропаганда нині впливає на суспільну думку не менше, ніж пам’ять про Іловайську трагедію чи атака на українських моряків на Азовському морі. Щоправда, з урахуванням невисокої довіри українців до ЗМІ та політиків абсолютизувати чинник пропаганди не слід. Але як мінімум медійна активність проросійських сил засвідчила, що публічна демонстрація таких поглядів уже не є табу. Під час опитувань респонденти стали відвертішими, що також вплинуло на загальну картину. Звичайно, жодне з наведених пояснень не є вичерпним, але факт залишається фактом: значна частина українців симпатизує Росії, і це може стати політичною проблемою для України.

Передусім прихильність до РФ — це базова передумова для відродження проросійського політичного табору. Звісно, за Митний союз уже ніхто не агітуватиме, на часі ідеологічне переозброєння. Скидається на те, що інтереси Росії просуватимуть в Україні під слоганами припинення війни, боротьби з екстремізмом, відновлення взаємовигідних економічних зв’язків тощо. Кондовий російський шовінізм, найімовірніше, ховатиметься під ліберальною фразеологією: спротив деколонізації подаватиметься під соусом боротьби за права меншин, громадянські свободи, мультикультурність тощо. Крім того, проросійські політики можуть розраховувати на широкі верстви обивателів, невдоволених декомунізацією, забороною російського кіно, блокуванням соцмереж, мовними квотами тощо. Підвести все це під спільний політичний знаменник і подати виборцям у прийнятній обгортці — завдання суто технічне. У минулі роки з його виконанням не поспішали, оскільки надмірна проросійська активність могла наразитися на непропорційну реакцію радикалізованого суспільства.

Але сьогодні настрої міняються. Вже за підсумками цьогорічних виборів «русофіли» переконаються, що їх не так уже й мало. Йдеться не тільки про виборців Юрія Бойка чи Олександра Вілкула. Проросійський наратив ретранслює і Володимир Зеленський із його пропозиціями ставати на коліна перед Путіним заради миру та відверто антимайданівськими, українофобськими жартами. Присутність таких персонажів у політичному мейнстримі та їхні електоральні результати — це сигнал про те, що непримиренність до Росії, яка донедавна панувала в публічному просторі, більше не є безальтернативною. У 2014-му, щоб не вилетіти на маргінес, політики масово перелицьовувалися в патріотів, але тепер може початися зворотний процес. Відчувши зміни кон’юнктури (і нові межі дозволеного), претенденти на владу на всіх рівнях почнуть активніше працювати на проросійську публіку. Звичайно, без електорату на окупованих територіях вони навряд чи зможуть сподіватися на політичний реванш у близькій перспективі, але зміцнити свої позиції в регіонах — цілком.

Окрім того, існує менш очевидна, але не менш серйозна загроза. Як свідчать соціологічні дослідження, українці по-різному ставляться до Росії, до її керівництва та росіян як таких. Якщо Росії симпатизує 57%, то її керівництву — лише 13%, але росіян позитивно сприймає аж 77% українців (КМІС, лютий 2019). Звичайно, у цьому є й позитивний бік: принаймні українці не симпатизують російській владі. Але в майбутньому роздільне сприйняття РФ, росіян та керівництва держави може призвести до політичних проблем. Владімір Путін не є казковим східним деспотом. Як і будь-який авторитарний вождик, він передусім обслуговує інтереси свого оточення. Курс на ізоляцію від зовнішнього світу, який Росія взяла у 2014-му, має не лише задовольнити особисті амбіції вождя, а й передусім продовжити життя його режиму, бенефіціаром якого є конкретна група російської еліти (так званий кооператив «Озеро» та ін.).

Щойно тамтешня еліта вирішить перезавантажити свої відносини із Заходом, Путіна та найодіозніших функціонерів режиму в той чи інший спосіб буде усунуто (принаймні від влади). А після того на них повісять усіх собак, починаючи від політичних репресій та руйнування економіки в самій РФ і закінчуючи анексією Криму та війною на Донбасі. Саме для цього російська верхівка майже два десятиліття вдає, що все в країні відбувається не інакше, як за особистою волею Путіна. Це перформанс не тільки для внутрішньої, а й для зовнішньої аудиторії. До останньої належать і українці, частина з яких щиро вірить, що російське суспільство — це безсловесний заручник, а зовсім не активний співавтор путінізму. А отже, коли режим за тих чи інших обставин впаде, симпатії до РФ в Україні зростуть ще більше, особливо якщо нова російська влада задекларує курс на примирення та демократію.

Щоправда, як показали торішні президентські вибори в РФ, навіть серед ліберальної опозиції щирих друзів України немає. Хай там як дошкульно та відважно критикують владу Алєксєй Навальний чи Ксєнія Собчак, їхнє ставлення до України залишається, по суті, імперським (див. Тиждень, № 12/2018). Але в самій Україні це очевидно аж ніяк не для всіх. Значна частина ліберального політикуму та громадського сектору готова протягти руку «хорошим росіянам». Тим більше якщо останні прийдуть до влади на хвилі масових протестів, представивши їх як «російський Майдан», і зроблять кілька дружніх жестів у бік України. Для нашого проросійського табору це буде справжнім подарунком: якщо в Кремлі проведуть косметичний «євроремонт», агітувати до «нормалізації відносин між країнами-сусідами» стане набагато зручніше. Однак цілком зрозуміло, що їхня суть від цього не зміниться. Москва і далі намагатиметься втримати Україну у своїй геополітичній орбіті. І байдуже, у якому ідеологічному обрамленні все те відбуватиметься: під гаслами «русского мира» чи «спільного руху до миру та демократії».


У цьому сенсі найсприятливіший історичний момент для форсованої деколонізації ми маємо саме зараз, поки Москва демонструє повну неадекватність, залякуючи українських лібералів арештами за дописи в соцмережах, а обивателів розмовами про ядерний попіл. Але, щойно Росія напне демократичну личину, українське суспільство знову почне розколюватися на тих, хто радий нарешті припинити протистояння, і тих, хто усвідомлює, що російські зазіхання на Україну почалися зовсім не у 2014-му й що імперські амбіції — це не примха президента-негідника, а наріжний камінь самої Росії разом із її політичним устроєм, культурою та ідентичністю. І якраз останнього, зважаючи на соціологічні дані, значна частина українського суспільства не усвідомлює.

Викорінити проросійські сентименти форсованими темпами неможливо з об’єктивних причин. Сьогодні середній вік українця становить близько 40 років — не треба пояснювати, який культурний багаж тисне йому на плечі. Щоб у масовій свідомості настали глибинні зміни, потрібні час і системна робота відповідних інститутів. Плоди освітньої, культурної та історичної політики будуть помітні згодом, коли під їхнім впливом стане формуватись ідентичність молодих українців. Утім, розраховувати на фантастичний результат усе одно не варто. По-перше, усі без винятку інститути в Україні слабкі й не надто ефективні. Як свідчить приклад Міністерства інформаційної політики, державне втручання в ту чи іншу сферу аж ніяк не гарантує швидких і хороших результатів. По-друге, у ХХІ столітті ніхто не має монополії на інформацію та абсолютного авторитету, тож ефективність просвітницької роботи завжди нижча, ніж можна було очікувати.

Навіть у таких питаннях, як вакцинація, значна частина суспільства дослухається до навіжених, нехтуючи авторитетом держави, медицини та світової науки загалом. Тож проросійські сентименти зберігатимуться в нашому суспільстві ще дуже довго. Інше питання, якою мірою вони визначатимуть позицію українців в інших питаннях, як-от вступ до ЄС і НАТО, відносини з Росією тощо. Ну а формування нової української ідентичності — такої, яку неможливо повернути у формат малоросійства, — залежить від того, наскільки довго та послідовно Україна зможе працювати у відповідному напрямі. А це, своєю чергою, дуже залежить від поточної політичної ситуації.

Про проросійський реванш поки що не йдеться, але поставити деколонізацію на паузу здатні й «помірковані» сили, які уникатимуть будь-яких заходів, що можуть спричинитися до неоднозначної реакції суспільства. А саме до таких свого часу належали декомунізація, блокування російських соцмереж тощо. У цьому сенсі загальнонаціональні вибори є чинником ризику, оскільки симпатії публіки можуть схилитися в будь-який бік. В умовах, коли публічна політика ведеться за принципами шоу-бізнесу, механізми демократії починають працювати малопередбачуваним чином (див. Тиждень, № 11/2019).

Однак на практиці на державну політику впливають не лише настрої широких народних мас, а й позиція громадянського суспільства — середовища, яке об’єднує вуличних активістів, інтелектуалів, функціонерів недержавних організацій, політиків, волонтерів, медійників, митців, навіть чиновників та багатьох інших. Громадянське суспільство є досить аморфним в організаційному та дуже неоднорідним у політичному сенсі, проте воно володіє чималим соціальним, символічним та політичним капіталом. Тому в моменти консолідації може впливати і на владу, яка ще не забула уроків останнього Майдану, і на широкий загал. Однак на відміну від поточного керівництва країни громадянське суспільство не є аж таким залежним від настроїв публіки. Тому саме на ньому лежить значна частина відповідальності за те, наскільки системною та довготривалою буде деколонізація української масової свідомості.

Максим Віхров 21 березня, 2019

⚠ Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент та не бачать рекламу.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201703
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201704
крысюля идет впритык, разница в мизер (21 голос) с порохом, в общем интрига.
обработано 0,71% протоколов
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201705
Вопрос ко всем участникам - а кого собсна опрашивали после выхода из участка, та-скать экзитполили?
У нас стояли на выходе с разграфлеными листочками. Я задержала шаг, надеясь, что спросят что-то. Парочка развернула глазки в разные стороны.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201706
По двум-трём людям с точки?
Грязная муха сомнений ползает по чистой тарелке моей совести. (с)
Это потому, что вы не на инженера учились, наверно. Или планирования эксперимента в программе не было.
Зачем опрашивать 2-3 людей "с точки", если можно выбрать 300-500 точек и на каждой опросить 300-500 избирателей?
Я не скажу за пять девяток, но в доверительный интервал 95% точно попадёте.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201707
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201708
еще подброшу, пожалуй, материала.

Порошенко может отыграть разрыв с Зеленским во втором туре: блогер назвал три простых шага 31 марта 2019, 22:21 — Украина 5368 Опубликованные сегодня данные экзитполов говорят о разрыве между комиком Владимиром Зеленским и действующим президентом Петром Порошенко, однако этот отрыв можно легко отыграть во втором туре. Об этом в своем блоге пишет блогер Юрий Богданов. Сможет ли Порошенко отыграть отставание во втором туре? Для этого надо сделать три вещи: 1. Не унижать и не оскорблять тех, кого сейчас надо переманивать; 2. По полной отработать повестку "Отечество в опасности, к власти рвутся рейдеры и ватники", что чистая правда, кстати; 3. Вытянуть Зеленского в публичное поле, а лучше - на дебаты. В пару раундов. И давить. Медийно, мобилизацией электората. Сможет ли штаб Порошенко взять нужный темп? А вот увидим уже во вторник. P. S. Хватит бояться, лол. Сохраняйте спокойствие. Зеленский почти достиг электорального предела. Убедить надо прийти консервативно настроенный электорат Смешко, Гриценко, Тимошенко (частично). Это реально. Если не тупить. Напомним, ранее "Диалог.UA" сообщал, что Порошенко выступил с громким заявлением, прокомментировав данные экзитполов.

читайте подробнее на сайте "Диалог.UA":
⚠ Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент та не бачать рекламу.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201709
Смотрим заграницу. Обработано 21%. Що за паника?

ge9geh.jpg
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201710
Я дзвонив на ЗУ, І-Ф обл. Сім'я вся за недомірка. Багаті люди, п'ятеро дітей.
Буду ще дзвонити.
Харків, сім'я взагалі не голосувала, годину розмовляв, переконав, якщо буде другий тур і там буде ПАП, то підуть за нього.
Дружина працюе з купою жінок, нині просто питала в них, який державний лад в Україні. Люди не знають елементарних речей.
Ой хлопці та дівчатка, що це буде я не знаю, але потрібна якась дуже діева методика. Бо буде бобо.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201712
Жалкие паникеры.
Есть вариант решения проблемы.
Но если его озвучить, он вам точно не понравиться.
Как же, демокакиявапаснасте.
Пока подождать официального подсчета.
Все эти екзитполы полня хуйня, не стоят даже окурка.

Stank имеет ввиду что нужно снять с нуля несколько профи и решить проблему...
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201713
Я дзвонив на ЗУ, І-Ф обл. Сім'я вся за недомірка. Багаті люди, п'ятеро дітей.
Буду ще дзвонити.
Харків, сім'я взагалі не голосувала, годину розмовляв, переконав, якщо буде другий тур і там буде ПАП, то підуть за нього.
Дружина працюе з купою жінок, нині просто питала в них, який державний лад в Україні. Люди не знають елементарних речей.
Ой хлопці та дівчатка, що це буде я не знаю, але потрібна якась дуже діева методика. Бо буде бобо.

Почему и спрашивают: где был Стець пять лет?
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201714
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201716
4fgcbc.jpg
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201717
Это потому, что вы не на инженера учились, наверно. Или планирования эксперимента в программе не было.
Зачем опрашивать 2-3 людей "с точки", если можно выбрать 300-500 точек и на каждой опросить 300-500 избирателей?
Я не скажу за пять девяток, но в доверительный интервал 95% точно попадёте.

Да, проверено многократно. Правильно составленная выборка отличается от итоговых результатов порой на доли процента.

Да? Ну, будь по вашему.
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201719
Вера Медведенко Я из Одессы. Только за Порошенко. Свобода и независимость превыше всего!
відео:
 
  • 🔴 19:27 Повітряна тривога в Харків.обл.
  • #201720
Вот и спрячься, котик

Я подожду пока вы тут перестаните заламывать ручки с горя.
И еще увижу как тут многие порохоботы поспешат переобуваться (на ходу)
Тем более это дело нескольких дней. Особенно если не фейк что жулька
обьединит избирателей с Зе. А это может вполне произойти если ей реально
засветит кресло премьера.
 
Назад
Зверху Знизу