«Ви маєте боротись»: як мешканці будинку у центрі Харкова добиваються відновлення після російського удару

Статус: Offline
Реєстрація: 11.01.2007
Повідом.: 35434
Адреса: Харків
«Ви маєте боротись»: як мешканці будинку у центрі Харкова добиваються відновлення після російського удару

DSC00612-2.jpg


«Ви маєте боротись»: як мешканці будинку у центрі Харкова добиваються відновлення після російського удару

Знищена частина та уцілілі квартири​


Російський агресор поцілив у житловий будинок на вулиці Свободи 6 вересня 2022 року. Ракета пробила центральну його частину і повністю зруйнувала щонайменше сім квартир з понад тридцяти. Масштабні наслідки удару помітніші з боку двору: гора цегли, уламки меблів й бетону.


Без вікон, але уцілілими залишаються квартири з обох боків будинку. Двокімнатна квартира у п'ятиповерхівці в центрі міста Віталію Кузенку дісталася у спадщину від батьків. Разом з ним у темряві підіймаємося нагору. Дорогою на четвертий поверх Віталій просить бути обережними: сходи вкриті уламками, пилом, поруч — розбиті віконні рами та купа скла.

«Спочатку ми мешкали, а потім мій син жив тут. Тут [у цій частині будинку] все у доброму стані, окрім того, що все розбито. Я маю на увазі, внутрішні стіни: штукатурка посипалася, повідлітало. А так — все ціле», — показує Віталій.


У момент вибуху у квартирі Кузенка нікого не було. Син із дружиною виїхали у березні 2022, після удару по будівлі Харківської обладміністрації, внаслідок якого загинули понад 30 людей. Сам Віталій того дня, коли росія завдала удару, був на роботі і, почувши вибух, прибіг на місце за 15 хвилин.

«Я працюю в Політехнічному інституті. Прибіг, тому що вибух був сильний, я почув. І потім, коли я вже сюди біг, сусідка сказала: «Біжіть, ваш будинок горить». Я прибіг, а тут дим, пожежні...»

У квартирі — порожньо, але стіни та стеля встояли. Потрапити додому Віталію дозволили після гасіння пожежі. У квартирі ще залишалися речі, які потрібно було зберегти.

«Через кілька днів зайшли, страшновато було. Квартира не так постраждала, як у інших. Ми заходили сюди, тому що деякі речі тут залишились».

Уціліли навіть плазмовий телевізор та кришталеві бокали. Вікна забили деревом, частково прибрали скло.

«Тут ремонт був, хоч і не найсвіжіший, але він був. Осипалася стеля від вибуху. Дзеркало викинули. Не знаю, як ця хвиля працює… Тут справжній паркет. Син до цього ремонт збирався робити. І вже на стіну поклав ламінат. Телевізор здоровий висів, уцілів, тільки посічений», — говорить Віталій Кузенко.

З квартирою у центрі міста у Кузенка пов'язано безліч сімейних спогадів. Він згадує, як на свята запрошували гостей, разом гуляли садом Шевченка.

«На кухні дружина пельмені ліпила. Вихідними пахло смачним сніданком, який готується... Звісно, шкода, серце крається. Шкода! Тут більша частина життя пройшла. З цим пов'язані багато приємних спогадів», — говорить Віталій.

До майдану Свободи, де до війни відбувалися концерти, ярмарки, звідси — всього двісті метрів.

Рішення про демонтаж та позиція мешканців​


Регіональна комісія включила будинок на вулиці Свободи до переліку на демонтаж. Підставою став лист заступника міського голови — директора Департаменту ЖКГ Харківської міської ради Віталія Мірошника (
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
з посади у лютому 2024 — ред.) та доданий до нього звіт про результати технічного обстеження стану, розповідає ще один мешканець будинку Сергій Вознюк.

За його словами, міська влада провела експертизу у перші тижні після влучання. Мешканцям стало відомо, що спочатку її висновок був на користь відбудови.

«А потім... висновок цієї самої експертизи під тим самим номером змінився на висновок про те, що будинок не підлягає відновленню, втратив економічну цінність, пошкодження 90%. Ви бачите 90%? Тут повністю уцілілий під'їзд, фактично зруйновані 7, пошкоджені 11 з 39 квартир», — каже Вознюк.

На основі даних від міськради у березні 2023 року Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалила рішення про демонтаж трьох будинків у Київському районі, в тому числі будинку на вулиці Свободи. «Це був шок», — згадує Сергій Вознюк. Порадившись, мешканці вирішили замовити незалежну експертизу.=

«Навмисно шукали [компанію] поза межами Харкова. Для того, щоб це жодним чином не було під якимось тиском. За договором незалежні експерти виконали технічний огляд і дали висновок, що відсоток пошкоджень відповідає II категорії, підлягає відновленню. Експерти дуже ретельно оглядали будинок протягом декількох днів. Вимірювали в тому числі міцність бетонних плит, міцність фундаменту з відповідними сертифікованими інструментами. І є висновок, схема, що саме підлягає демонтажу, що підлягає відновленню, якими методами», — продовжує Сергій.

Мешканці будинку публічно заявили, що виступають проти демонтажу. На резонанс у пресі відреагував Харківський міський голова Ігор Терехов.
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
додаткову експертизу.

«Але протягом тривалого часу ми не знали, хто проводить, як проводить, в чиїй присутності вона проводиться. Коли проводилася наша експертиза, тут були мешканці будинку, вони приходили, відчиняли свої квартири, експерти могли зайти. Друга експертиза, яка проводилася на замовлення мерії, була коштовною,
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
200 тисяч гривень. І висновок цієї експертизи був виконаний, скажімо так, в іншому стилі. Але висновок був той самий, [що і в незалежній експертизі, замовленій мешканцями].
Тобто дві, незалежні одна від одної, експертні організації дали той самий висновок: підлягає відновленню. Після цього Ігор Олександрович [Терехов] сказав: так, є такий висновок, що технічно підлягає, але не зрозуміло, чи буде це економічно вигідно», — описує хронологію подій Сергій Вознюк.

Мешканці будинку пішли далі,
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
.

«Наприкінці вересня минулого року відбулося засідання адміністративного суду, який за позовом мешканців нашого будинку, розглянув справу про законність ухвалення рішення регіональною комісією з питань техногенної та екологічної безпеки про знесення будинку, і визнав її, що є безпідставною і незаконною. З боку міської ради жодних заперечень не було», — говорить Вознюк.

Що з будинком зараз​


Мешканці будинку нарікають на відсутність комунікації з боку міської влади. Не розуміють, коли у будинку почнуть робити хоч щось.

«Нас не інформували жодним чином про те, які роботи і в які строки плануються», — каже Сергій Вознюк.

За цей час з даху частково зник шифер, який можна було б зберегти, говорить Сергій. Дім не захищений від опадів, що впливає на конструкції, та крадіїв.


Коментуючи ситуацію із будинком на вулиці Свободи, радник міського голови Євген Пасенов сказав, що після скасування рішення Регіональної комісії з ТЕБ та НС у міської влади до цього більше «питань немає».

«Висновок інструментального дослідження останнього — це відновлення шляхом капітального ремонту», — відповів Пасенов.

Термінів робіт міська влада не називає. Можна припустити, що із посиленням обстрілів міста авіабомбами це питання залишатиметься невизначеним.


Мешканці будинку налаштовані на подальшу боротьбу і з власного досвіду радять харків'янам діяти.

«Кожен з нас щось робив. Хтось стежив за будинком, хтось займався детективами, хтось шукав експертизи. Не треба здаватися, щось робіть, — радить мешканка будинку Ніна. — Не знаю, що вийде в кінці, але не потрібно чекати. Вам ніхто нічого не принесе, не подарує, ви повинні робити все самі. Ви маєте боротись, маєте захищати свій дім. Потрібно діяти і діяти усім разом».

Автор:
Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі


Тільки зареєстровані користувачі бачать весь контент у цьому розділі
 
Назад
Зверху Знизу